Mezopotamya'nın Kayıp Halkı Domlar Projesinin Açılış Toplantısı Yapıldı Albüm
4 Şubat 2017 Cumartesi, Dies Hotel
Mezopotamya’nın Kayıp Halkı Domlar, Rehabilitasyon, Sosyalleşme ve İstihdam İçin Destek Merkezi Projesi’nin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı tarafından çağrısı yapılan "Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi için Hibe Programı" kapsamında Diyarbakır Domlar ve Romanlar Kültür ve Dayanışma, Folklor, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (DOMDER)’in, MEKSA Vakfı ve Sıfır Ayrımcılık Derneği ile işbirliği ile yürüttüğü TRH4.1.ISEDP/P-03/1784 nolu “Mezopotamya’nın Kayıp Halkı Domlar, Rehabilitasyon, Sosyalleşme ve İstihdam İçin Destek Merkezi Projesi” nin açılış toplantısı Dies Hotel’de yapıldı.
Domlar, Roman grupları (Dom, Lom, Rom) arasında olan bir topluluktur. Türkiye’de Domlar yoğun olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerde yaşamaktadırlar. Diyarbakır’da resmi olmayan rakamlara göre 15 bin Dom bulunmakta ve dezavantajlı koşullarda yaşamlarını sürdürmektedirler. Projenin hedef grubunu Diyarbakır’daki Domlar oluşturmaktadır.
Projenin açılış toplantısına proje ortakları, yereldeki kurum ve kuruluş temsilcileri, dernek gönüllüleri ve Domlar katıldı. Toplantı proje koordinatörü Filiz Kaya tarafından sunulan proje bilgilendirmesi ile başladı. Bu bilgiler şu şekildeydi:
Proje kapsamında dezavantajlı bir grup olan Domların istihdam edilebilirliklerini geliştirmek için 125 Dom kadın ve erkeğe deri işleme, sepet örücülüğü, ipek dokuma eğitimleri verilecektir. Bunun akabinde kendi işini kurma potansiyeli olan 100 Dom gence KOSGEB onaylı uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilecektir. Bu eğitimlere ek olarak 225 kişiye istihdama hazırlık eğitimleri verilecektir. Bu eğitimler ile Dom gençler, iş piyasasına daha güçlü bir adım atmış olacaklardır.
Eğitimlerin yanı sıra Domlara karşı önyargıyı ve ayrımcılığı önlemek amacıyla Domları tanıtan bir kısa film çekilecek ve Domlar hakkında bir farkındalık sağlanacaktır. Tüm bu aktivitelerin dışında insan hakları, erken yaşta evlilik, anne çocuk sağlığı, erken okulu terk etme gibi çeşitli konularda bilinçlendirme seminerleri verilecektir.
Diyarbakır’da yaşayan Domların sosyal, kültürel, ekonomik ve eğitimsel durum analizi için sosyolog eşliğinde bir saha çalışması yapılacaktır. Bu saha araştırması ile birlikte Diyarbakır’daki Domların durumu ile ilgili ilk defa derinlemesine bir araştırma yapılmış olacaktır. Araştırmanın sonuçları bir rapor haline getirilecek ve kamu ile paylaşılacaktır.
Proje bilgilendirme sonrasında projenin ortağı olan Sıfır Ayrımcılık Derneği başkanı Elmas Arus, projenin diğer ortağı olan Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayii Destekleme Vakfı Diyarbakır Şube müdürü Sertaç Işık konuşma yaptı. Son olarak proje yürütücüsü olan DOMDER başkanı Mehmet Demir proje ile ilgili görüşlerini paylaştı. Konuşmalar sonrasında ise Elmas Arus’un çekimlerini yaptığı ve Türkiye’deki Roman gruplarını anlatan “Buçuk” adlı belgesel izlendi.

Diğer Haber Linkleri İçin:

http://www.milliyet.com.tr/mezopotamya-nin-kayip-halki-domlar-projesinin-diyarbakir-yerelhaber-1821170/

http://www.guneydoguguncel.com/mezopotamyanin-kayip-halki-domlar-projesinin-acilis-toplantisi-yapildi-39707h.htm

http://yurthaber.mynet.com/yorum/liste/3395727

http://www.pasurunsesi.com/haber/4764/mezopotamyanin-kayip-halki-domlar-projesinin-acilis-toplantisi-yapildi.html

http://www.haberbulvari.com/mezopotamyanin-kayip-halki-domlar-projesinin-acilis-toplantisi-yapildi/

http://www.haylayf.com/sehir-haberleri/6231751/mezopotamyanin-kayip-halki-domlar-projesinin-acilis-toplantisi-yapildi

https://habernokta.net/mezopotamyanin-kayip-halki-domlar-projesinin-acilis-toplantisi-yapildi/

http://ucyolhaber.com/mezopotamyanin-kayip-halki-domlar-projesinin-acilis-toplantisi-yapildi-106237.html

http://www.alemihaber.com/sehir-haberleri/6231751/mezopotamyanin-kayip-halki-domlar-projesinin-acilis-toplantisi-yapildi