Genç Kuşaklar ve Yeni Ufuklar’ projesinin çalışmaları basın toplantısı ile anlatıldı.
26 Mart 2017 Pazar,
Erzincan Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü ve proje ortaklarından Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası ile Erzincan Oto Tamirciler Odasının yer aldığı ‘Oto Tamirciliğinde Yenilikler Genç Kuşaklar ve Yeni Ufuklar’ projesinin çalışmaları basın toplantısı ile anlatıldı.

Oto Tamirciliğinde Yenilikler Genç Kuşaklar ve Yeni Ufuklar’ projesi ile ilgili üçüncü kez basın bilgilendirmesi yapan Proje Koordinatörü Erzincan Üniversitesi Doç. Dr. Murat Çetin proje detaylarını paylaşarak, gerçekleştirdiği sunum ile proje kapsamında verilecek eğitimler, beklenen getiriler hakkında bilgiler verdi.

Düzenlenen toplantıya Erzincan TSO Başkanı Süleyman Sarak, Meslek Yüksek Okulu Müdürü Tevhit Kahraman, Proje Koordinatörü Erzincan Üniversitesi Doç. Dr. Murat Çetin, Erzincan Oto Tamirciler Odası Başkanı Mete Kaya ve proje ortakları katıldı.

Erzincan Oto Tamirciler Odası Başkanı Mete Kaya, sektördeki kalifiye eleman sıkıntısına değinerek, proje ile bu açığın kapatılmasında önemli bir adım atıldığını belirtti.

Proje ortakları arasında yer alan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Sarak kısa bir açılış konuşması yaptı.

Sarak açıklamasında; "Bu projenin kabul edilmesinden dolayı memnuniyet duyuyoruz çünkü proje, ilimizin büyüme potansiyelinin olduğu bir sektör olan motorlu taşıt tamirciliği sektöründe gençlerin kalifiye eleman olarak yetişmesini, istihdamda kalmalarını sağlayacağı ve özellikle genç işsizlik oranının azaltılmasına katkı sağlayacağı için çok önem arz etmektedir. Teknolojinin sürekli ve hızlı bir biçimde ilerlediği otomotiv sektöründe, gençlerimizi kalifiye ederek ilimizi geleceğe taşımak durumundayız. Gençlerimiz bu proje çerçevesinde görecekleri eğitimlerle hem teorik, hem pratik eğitim alma fırsatı bulacaklar. Teorik ve pratik eğitimlerle desteklenerek yetiştirilen öğrenciler, bu bilinçle ilerleyip her zaman sektöre katkı sağlayan kişiler olarak sonraki nesillere katma değer sağlayacaklardır. Teknolojinin sürekli ilerlemesi bu sektörde sürekli bir gelişmeyi ve ilerlemeyi zorunlu kılmaktadır. Dolayısıyla gençlerimizin önünü açmak hatta bu sektörde varsa kız çocuklarının da otomotiv sektöründe yer almasını sağlamak gerekir. Son dönemlerde kadın sürücülerin sayısının da arttığını düşünürsek belki bir gün kadın oto tamircileri de sanayimizde hizmet verirler.” dedi.

Proje Koordinatörü Erzincan Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Öğretim görevlisi Doç. Dr. Murat Çetin proje hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Çetin yaptığı değerlendirme konuşmasında; "iki ayda bir yapılan proje ortakları değerlendirme toplantısı için buradayız hoş geldiniz sekizinci ay bitti dokuzuncu aya başladık mesleki eğitimlerini tamamladılar mesleki eğitimlerin sonunda staj yapması gereken arkadaşlarımız var 20 günlük Sanayi stajımız var stajı öne almak zorunda kaldık ayın sonunda tamamlanacak, Aralık ayı başında muhtemelen yine 12, 12, 24 günlük bir eğitimimiz var 10, 24 günlük eğitimlerini tamamlayacağız Bu arada Gelecek hafta konferansları mızın ikincisini yapacağız girişimcilik ve KOSGEB destekleri başlıklı daha sonra diğer konferanslarımız da İl dışından iki tane uzman konuşmacı getireceğiz özellikle mesleki teknik eğitim ve şeyi için önemi hayat boyu öğrenme ve beşeri sermaye ilişkileri konularında olacak. Ocak Şubat ayı içerisinde teknik gezilerimiz olacak Şubat ayı içerisin dede kapanış törenini yapacağız. Projemizde 75 kursiyer ile başladık şu an 68 kursiyerimiz ile devam ediyoruz Yani 7 kişilik bir firemiz var Bu da 75 kursiyer içerisinde uygun bir rakam zaten bunu tahmin ediyorduk herhangi bir olağan üstü bir sıkıntımız olmadı proje süresince küçük problemler oldu onları da hemen hemen çözdük şuan için olumsuz bir durum yaşamıyoruz. Basınımızın proje ortaklarımızın ilgi ve alakası bile oldukça memnun ediyor inşallah Erzincan'a yakışır bir projeyi senenin sonunda yani 2017 yılı Şubat ayında tamamlamış olacağız. Beklentimiz iş verenlerimizden çocuklarımıza sahip çıkmalarıdır. Sanırım 15 tane istihdam sağlamış olursak bizim için büyük başarıdır ben tekrar katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum dedi.