Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor Projesi Erzincan’da tanıtıldı Albüm
28 Nisan 2017 Cuma, ERZİNCAN
YOLDER, Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi-II Hibe Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından desteklenen “Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor” adlı mesleki eğitim projesinin tanıtımı ve hayat boyu öğrenme bilgilendirme semineri için Erzincan’daydı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı tarafından yürütülen hibe programına kabul edilen proje hakkında bilgilerin paylaşıldığı seminerde, Türkiye’nin ilk sertifikalı ray kaynakçılarının hayat boyu öğrenme sürecine dahil edilerek istihdama yönelik önemli bir şans elde edecekleri anlatıldı.


Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (YOLDER) tarafından yürütülen Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor Projesi Tanıtımı ve Hayatboyu Öğrenme Bilgilendirme seminerlerinin ikincisi Erzincan’da yapıldı. Erzincan Meva Otel’de düzenlenen seminere proje iştirakçi kurumunu temsilen TCDD İnsan Kaynakları Dairesi Başkan Yardımcısı Cüneyt Türkkuşu, TCDD Erzincan İşletme Müdürü Yusuf Kenan Aydın, proje eş başvuran kurumunu temsilen Erzincan Üniversitesi Refahiye Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Çiğdem Albayrak, Erzincan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Bünyamin Aktaş ile birlikte çok sayıda öğrenci, işsiz yetişkinler ve TCDD çalışanları katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan YOLDER Yönetim Kurulu Başkanı Özden Polat, istihdama yönelik olarak düzenlenen Alümünotermit Ray Kaynakçısı kursları ve kurs bitiminde gerçekleştirilecek sertifikalandırma sınavı hakkında katılımcılara bilgi verdi. Polat, “İzmir, Ankara ve Erzincan’da düzenlenecek toplam 6 kurs için çok sayıda başvuru aldık. Başvuranlar arasından 60 kişiyi seçerek demiryolu alanında büyük önem taşıyan Alümünotermit Ray Kaynağı konusunda eğitme başlayacağız. Kurslar 8 Mayıs 2017’de Ankara ve İzmir’de başlayacak ve 15’er gün sürecek. 3-21 Temmuz tarihleri arasında ise Erzincan’da iki kurs düzenleyeceğiz. Eğitimi tamamlayanlar Türkiye’nin tek yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunda sınava girecekler ve başarılı olan işsiz kursiyerlerimizin en az yüzde 20’sine istihdam sağlanacak” dedi.
YOLDER’in çalışmaları hakkında da bilgi veren Polat, sözlerine şöyle devam etti: “Meslek örgütlerinden beklenen üyelerinin ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesi, dayanışma ve yardımlaşmanın güçlendirilmesinin yanı sıra, mesleki eğitimlerine de katkı sunmaktır. Dernek olarak önemle üzerinde durduğumuz konulardan biri de mesleki eğitim. Üyelerimizin geçmiş öğrenmelerinin tanınması ve hayat boyu öğrenme süreçlerine katılarak mesleki olarak kendilerini geliştirmelerine katkı sunacak çalışmalar üzerinde yoğunlaşırken, bu proje ile işsizlere de iş kapısı aralamanın heyecanını yaşıyoruz. Bu heyecanımızı destekleyen ve projenin hayata geçmesini sağlayacak desteği veren Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’na, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığına teşekkür ederiz.”
“Gençler hayat boyu öğrenme süreçlerine dahil olmalı”
Hayat boyu öğrenme konusunda bir sunum yapan TCDD İnsan Kaynakları Dairesi Başkan Yardımcısı Cüneyt Türkkuşu da, raylı sistemler alanında yaşanan gelişmelerin, nitelikli ve kendini geliştiren insan kaynağına duyulan ihtiyacı her geçen gün arttırdığını vurguladı. İş gücü piyasasında her geçen gün artan bir rekabet olduğuna dikkat çeken Türkkuşu, işverenlerin örgün eğitimin yanında hayat boyu öğrenme süreçlerine dahil olarak mesleki yeterliliklerini artıran ve bu gelişimini belgeleyen iş gücünü tercih ettiklerini belirtti.

Proje eş başvuran kurumunu temsilen bir sunum gerçekleştiren Refahiye Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Çiğdem Albayrak, Erzincan Üniversitesi hakkında katılımcılara bilgi vererek, özellikle raylı sistemler alanında verdikleri eğitimi anlattı. Katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan Albayrak, mezunlarının iş bulma konusunda sıkıntı yaşamaması için mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmeye devam etmeleri gerektiğini, öğrenmenin hayat boyu devam eden bir süreç olduğunu söyledi.

Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor Projesi Hakkında

YOLDER’in koordinasyonunda Erzincan Üniversitesi Refahiye Meslek Yüksekokulu ve TCDD Ankara Eğitim Merkezi
Müdürlüğü’nün işbirliği ile hayata geçirilen Ray Kaynakçıları Sertifikalanıyor Projesi ile demiryolu alt yapı alanında güvenlik açısından büyük önem taşıyan ray kaynakçılarının mesleki yeterliliklere uygun olarak eğitilmesi ve yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca sertifikalandırılması sağlanacak. Proje kapsamında uzman eğitmenler tarafından hazırlanan eğitim modülleri ve kurs programı Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nde onay sürecinin ardından Türkiye’nin yaygın eğitim müfredatına girmesi bekleniyor. Hazırlanan kurs programı çerçevesinde eğitim alacak 60 kursiyer, Türkiye’nin alanında tek yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu sınavında başarılı olduğu takdirde ülkenin ilk sertifikalı ray kaynakçıları olacak. Sertifika almaya hak kazanan işsiz yetişkinler için istihdam sağlanacak. Hayat boyu öğrenme bilincinin yaygınlaştırılması amacını da taşıyan proje kapsamında 8 farklı ilde düzenlenecek seminerler ile projenin ve hayat boyu öğrenme kavramının daha geniş kitlelere ulaştırılması sağlanacak.

******
‘Bu yayının içeriğinden yalnızca Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.’