Edirne'nin Meşhur Aynalı Süpürgesi Roman Kadınların Elinde Hayat Buluyor
31 Mayıs 2017 Çarşamba, Edirne
Edirne'nin meşhur aynalı süpürgesi roman kadınların elinde hayat buluyor
Roman kadınlara geleneksel el sanatı olan aynalı süpürge kursu verildi
Geleneksel el sanatı 'Aynalı süpürge' yaşatılıyor


Edirne'de roman kadınlara iş istihdamında yönelik yapılan Edirne'de 'Güvenli Yarınlar' projesi kapsamında Roman vatandaşı kadınlara geleneksel el sanatları arasında yer alan aynalı süpürge kursu veriliyor.
Avrupa Birliği ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın finanse ettiği "Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyon ile İstihdam Edilebilirliklerinin Desteklenmesi" hibe programı çerçevesinde "Güvenli Yarınlar" projesi ile Fevzipaşa İlkokulu'nda 20 Roman kadına geleneksel el sanatları arasında yer alan 'Aynalı süpürge' yapma kursu veriliyor.
Proje kapsamında düzenlenen kursa Edirne Roman Eğitim Gönülleri Derneği Başkanı Turan Şallı, İŞKUR Edirne Müdürü Şengül Çıldam, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hicran Balı katıldı. Kadınlar kursa Roman şarkıları söyleyerek ve dans ederek başladı.
Edirne Roman Eğitim Gönülleri Derneği Başkanı Turan Şallı, bu yapmış olduğumuz atölye kapsamında hem roman kadınlarımızın toplumsal alanda yerinin varlığının hissettirmesi, iş alanında kendilerine özgüven kazandırılması için bu kursları da yürüttüklerini söyledi.
"Aynalı süpürge ile istihdam"
Bu kurstan önce sepet örme kursları verdiklerini de belirten Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, "projemiz kapsamında ilk önce sepete örücülüğü kursu vardı. O kursu bitirdikten sonra geleneksel olan el sanatları içerisinde aynalı süpürge kursunun bugün atölye tanıtımını bugün yapmış bulunmaktayız. Teknolojik gelişmeler ile maalesef bir çok el sanatı önemini yitirmekte. Bunların arasında geleneksel olarak romanların yapmış olduğu sepet örücülüğü ve aynalı süpürge örücülüğü mevcuttur. Biz geleneksel el sanatların yaşatılmasını ve bir yandan da bunların romanlara yönelik istihdam yönünde bir çalışma yürütüyoruz." dedi.
"Ekonomik güç elde edecekler"
Kurs bittikten sonraki dönemler de kursu devam ettirmeyi hedeflediğini belirten Şallı, "Kursumuzun 11 günlük bir süresi vardı ve bugünde onun 5'inci günü. Bizim burada temel amacımız, kadınlarımıza bunu iyi bir şekilde öğretmek ve kendilerine yeni bir istihdam alanı oluşturmalarını istiyoruz. roman kadınların ekonomik gücünü elde etmesi için çalışmalara devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
Kursiyer bayanlar, bir şeyler öğrenerek ev ekonomisine katkıda bulunduğunu ve kursun 11 günden fazla sürmesi gerektiğini söyledi.

https://www.haberler.com/edirne-nin-meshur-aynali-supurgesi-roman-9679143-haberi/