Güvenli Yarınlar
25 Nisan 2017 Salı, Edirne
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği’nin, Edirne Valiliği’nin desteğiyle hazırlamış olduğu, Avrupa Birliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mali Yardımlar Dairesi’nin, Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında ‘Güvenli Yarınlar’ Projesi’nin tanıtım toplantısı dün gerçekleştirildi...

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği’nin, Edirne Valiliği’nin desteğiyle hazırlamış olduğu, Avrupa Birliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mali Yardımlar Dairesi’nin, Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında ‘Güvenli Yarınlar’ Projesi’nin tanıtım toplantısı dün gerçekleştirildi.

Trakya City Hotel’de gerçekleştirilen tanıtım toplantısına, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, kamu kurum kuruluşlarının yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kursiyerler katıldı.

Hazırlanan projenin amacının; romanların iş gücü piyasasına girişlerinin sağlanması yoluyla toplumsal bütünleşmelerinin arttırılmasına katkı da bulunmak. Edirne’de bulunan romanların iş gücü piyasasına katılımlarını kolaylaştırmak, sosyalleşme becerilerini arttırmak ve toplumsal bütünleşmelerine destek olmak olduğu vurgulandı.

Tanıtım toplantısın da konuşan, Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, “Yaşamın gerçeğine baktığımız da işsizlik toplumsal bir sorundur. Beraberinde büyük sosyal yaralar açmaktadır. Projemiz istihdam odaklı olmakla birlikte romanların sosyal entegrasyonuna da katkı sunacaktır” dedi.

Romanların geleneksel sepetçilik, kalaycılık ve demircilik gibi zanaatlarının teknolojik gelişmeler karşısında yok olduğunu söyleyen Şallı şunları söyledi;

“2011 yılının Mayıs ayında kurulan Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneğinin önceliği romanların eğitim ve sosyal sorunlarının aşılması noktasında hak temelli çalışmalar yürütmektedir.Güvenli Yarınlar projesi kapsamında 21 roman kadına sepet örücülüğü kursu verilmiş olup, Mayıs ayı içersinde 20 roman kadına aynalı süpürge yapımı kursu verilecektir.

Proje kapsamında kursların bitiminden sonra kursiyerler için staj eğitimi, kursiyerlerin kurs boyunca ürettikleri sepetleri ve aynalı süpürgelerin sergileneceği bir sergi, kişisel gelişim ve hijyen eğitimi, kamu hizmetlerine erişim, mikro-kredi bilgilendirme toplantısı ve rol model etkinlikleri gerçekleştirilecektir.Projemizin süresi bir yıl olup, proje ortaklarımız Fevzipaşa İlkokulu ve Edirne Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğüdür. Kurs yerimiz Fevzipaşa İlkokuludur. Roman vatandaşlarımızın işsiz bireyler olması toplum içindeki özgüvenlerini kazanmasına engeldir. Projemiz bir anlamda da romanların sosyal yaşamın içindeki varlığının arttırılmasına yöneliktir” dedi.

http://www.edirnesonhaber.com/haber/20557/guvenli-yarinlar.html