ETO-METSEM İLK ULUSLARARASI TEMASINI BELÇİKA’DA GERÇEKLEŞTİRDİ
12 Mayıs 2016 Perşembe, Brüksel
Eskişehir Ticaret Odası Mesleki Test ve Sertifikasyon Merkezi (METSEM) Projesi kapsamındaki ilk uluslararası temasını Brüksel'de gerçekleştirdi.

Eskişehir Ticaret Odası Mesleki Test ve Sertifikasyon Merkezi (ETO-METSEM) Projesi kapsamındaki ilk uluslararası temasını Brüksel'de gerçekleştirdi. Madencilik sektöründe Eskişehir’in test ve sertifikasyon merkezi olabilmesi için yürütülen çalışma dolayısıyla Belçika’nın başkenti Brüksel’deki bir dizi temas ve toplantı gerçekleştirildi. ESCO’da (Avrupa Beceriler/Yetkinlikler, Yeterlilikler ve İş Kolları) gerçekleştirilen işbirliği toplantısına Avrupa’nın maden sektöründeki en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan EUROMINES da katılım gösterdi. Proje hakkında ESCO ve EUROMINES yetkiliklilerine bilgi veren ETO Başkanı Metin Güler, Eskişehir’in madencilik sektöründeki önemine dikkat çekti.

Eskişehir’in madencilikte Türkiye’nin merkezi olmasını hedefliyoruz

Eskişehir’in madencilik sektöründe yaklaşık 650 milyon Dolar ihracat gerçekleştirdiğini, Türkiye’nin ve dünyanın en büyük bor rezervine sahip olduğunu belirten ETO Başkanı Metin Güler, “Gerçekleştireceğimiz ETO-METSEM Projesi ile Eskişehir’in Türkiye’nin madencilik sektöründeki yetkinliğini artırmayı hedefliyoruz. Çünkü Eskişehir’in ihracatında madencilik %27 gibi çok önemli bir paya sahiptir. Bu nedenle Eskişehir’in madencilik sektöründeki payını geliştirmek, sahip olduğu mesleki kapasiteyi artırmak amacındayız. Oluşturacağımız merkez ile maden sektörünün Türkiye’deki sertifikasyon ve test merkezi Eskişehir olacak. Zorunlu mesleki yeterlilik sertifikaları bu sayede ETO-METSEM tarafından temin edilerek, sektöre büyük katkı sağlanacak. Avrupa Komisyonu olarak projemize verdiğiniz destek dolayısıyla teşekkür ederiz” diye konuştu.

Eskişehir Ticaret Odası’na destek vermeye ve işbirliğine hazırız

ESCO sorumlusu Pedro Chaves ise, Eskişehir Ticaret Odasına destek vermekten büyük memnuniyet duyduklarını, mesleki yeterlilik konusunda Eskişehir Ticaret Odasını partneri olarak gördüklerini ifade etti. Projenin Eskişehir ve AB arasındaki madencilik sektörünü güçlendirmesini umduğunu belirten Chaves, bu kapsamda her türlü altyapı paylaşımı ve işbirliğine hazır olduklarını dile getirdi. Toplantıya katılan ERUROMINES sorumlusu Katarzyna Palaczanis ise Türkiye’nin maden potansiyelinin farkında olduklarını ve bu kapsamda Eskişehir’in öncülüğünde sektörel işbirliğine hazır olduklarını vurguladı. ETO heyeti Brüksel temasları kapsamında Avrupa Birliği kapsamında Türkiye Bilimsel Teknolojik Araştırma Kurumu A.Ş’nin Brüksel Temsilciliğini de ziyaret etti.