Proje Kabulü Basın Bülteni
2 Mart 2016 Çarşamba, Antalya
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, genç istihdamın, girişimciliğin ve öğrencilere yönelik mesleki rehberlik sisteminin desteklenmesine yönelik yeni bir projeye daha başladı. Proje kapsamında işsiz gençler “aşçı yardımcısı” ve “servis elemanı yardımcısı” olarak eğitilecek, başarılı olanlar istihdam edilecek. Projenin diğer ayağında gençlere yenilikçi simülasyonlu girişimcilik eğitimleri verilecek. Ayrıca meslek lisesinde okuyan öğrencilere mesleki rehberlik hizmeti verilecek, işyerlerine mesleki gezi düzenleyerek özel sektör-eğitim kurumları arasındaki işbirliği geliştirilecek.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, ATSO tarafından hazırlanan, "Benim İşim Benim Geleceğim" isimli projenin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı’nın Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi (PYE II) Hibe Programı kapsamında, hibe almaya hak kazandığını bildirdi.

Başkan Davut Çetin, yüzde 90’ı Avrupa Birliği, yüzde 10’u ATSO tarafından finanse edilen 372.199.50 Avro toplam bütçeli projenin 1 Mart tarihinde başladığını ve 1 yıl süreceğini kaydetti.

Başkan Çetin, projenin; mesleki ve yenilikçi eğitim yöntemleriyle daha fazla istihdam edilebilir bir genç nüfusun yaratılmasına, eğitim/öğretim ve işgücü piyasasının ihtiyaçları arasında daha güçlü bir bağ oluşturarak genç işsizliğinin azaltılmasına katkıda bulunulacağını belirtti.

Eğitime katılanlara cep harçlığı, başarılı bulunanlara iş garantisi

“Benim İşim Benim Geleceğim” projesinin genç istihdamı ve işgücünün önündeki sorunlara çözüm üretmek için hayata geçirildiğini belirten Başkan Davut Çetin, proje kapsamında; Antalya ili ve bölgesinde turizm sektöründe en fazla ihtiyaç duyulan aşçı yardımcısı ve servis elemanı yardımcısı açığını gidermek için 15-29 yaş arasında olan genç işsizlere yönelik mesleki eğitim kurslarının düzenleneceğini, eğitimlere katılacak olan kursiyerlere cep harçlığı verileceğini ve eğitimlerini başarı ile bitiren gençlerin proje iştirakçisi olan otellerde istihdam edileceğini söyledi.

Gençlere simülasyonlu yenilikçi girişimcilik eğitimi

Projenin bir başka faaliyeti olarak 18-29 yaş arasında en az lise mezunu olan gençlere yönelik ATSO bünyesinde oluşturulacak olan bilgisayar laboratuvarında yenilikçi ve simülasyonlu girişimcilik eğitimleri düzenleyerek bu alandaki bilgi ve becerilerinin arttırılacağını kaydeden Davut Çetin, ATSO öncülüğünde I. Akdeniz Genç Girişimcilik Zirvesi’nin gerçekleştirileceğini bildirdi.

Doğru meslek seçimi için rehberlik ve danışmanlık

Ayrıca Endüstri Meslek Lisesi 9. Sınıfta okuyan öğrencilerin sağlıklı meslek seçimine ve iş hayatına geçişlerini kolaylaştırmak amacıyla rehberlik ve danışmanlık hizmeti verileceğini belirten Başkan Çetin, işyerlerine mesleki gezi düzenleyerek özel sektör-eğitim kurumları arasındaki işbirliğinin geliştirileceğini söyledi.

Başarılı olanlara Almanya’ya çalışma ziyareti

Aşçı Yardımcısı, Servis Elemanı ve Girişimcilik eğitimlerde en başarılı olan kursiyer ile Endüstri Meslek Lisesi 9. Sınıfta okuyan öğrencilerin deneyim kazanmaları için proje ekibi ile Almanya’ya çalışma ziyareti düzenleneceğini de belirten Başkanı Davut Çetin, “Projemizin yazımında ve yürütülmesinde emeği geçen ATSO çalışanlarına, proje faaliyetlerini birlikte gerçekleştireceğimiz proje ortaklarımız; Mehmet Zeki Balcı Turizm Eğitim Merkezi’ne (TUREM), Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’ne (POYD), Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği’ne (TGYD); proje iştirakçilerimiz Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, Muratpaşa Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ne (RAM), Barut Yatırımları Turizm A.Ş.’ye ve TT Hotels Turkey Otel Hizmetleri Turizm ve Ticaret A.Ş.’ye sunacakları destek ve katkı için teşekkür eder, projemizin tüm taraflara hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Başkan Çetin, 4 Nisan 2016 tarihlerinde başlayacak olan “Aşçı Yardımcısı ve Servis Elemanı Yardımcısı” mesleki eğitimlerine 15-29 yaş arasında olan işsiz gençlerin katılabileceğini belirterek, katılımın kontenjanla sınırlı olduğunu, başvurmak isteyenlerin detaylı bilgiyi (0242) 314 37 37 numaralı ATSO Çağrı Merkezi’nden alabileceğini sözlerine ekledi.