ATSO Genç Girişimci Adayı Arıyor ATSO, İş Fikri Olanı Girişimci Yapıyor Albüm
12 Ağustos 2016 Cuma, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından istihdama katkı sağlamak ve gençleri meslek sahibi yapma hedefiyle hayata geçirilen “Benim İşim Benim Geleceğim” projesi kapsamında girişimcilik eğitim mülakatların 1-5 Eylül 2016 tarihinde ATSO’da gerçekleştirileceğini kaydetti.

ATSO Başkanı Davut Çetin programa ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“ATSO olarak gençlere hem girişimcilik altyapısı kazandırmak hem de iş sahibi yapmak için hayata geçirdiğimiz “Benim İşim, Benim Geleceğim” isimli projemiz için ön hazırlıklarımızı yaptık ve 1-5 Eylül’de mülakatla katılımcıları belirleyeceğiz. Proje bir iş fikri olan 18-29 yaşlarında en az lise mezunu işsiz gençlere hitap ediyor.
Simülasyon Destekli Girişimcilik Eğitimi
Program kapsamında gençler öncelikle “70 Saatlik KOSGEB Girişimcilik Eğitimi” alacaklar. Eğitimde bir girişimcinin sahip olması gereken teorik bilgileri edinecekler.
Bu eğitimi tamamlayan gençlere 6 haftalık “simülasyon destekli girişimcilik eğitimi” verilecek. Böylece katılımcılar edindikleri teorik bilgileri bilgisayar yazılımı üzerinden kurdukları sanal şirketlerde uygulama imkânına sahip olacaklar, finans, pazarlama, insan kaynakları, planlama ve üretim fonksiyonlarında yönetsel yetkinliklerini geliştirecekler.
Eğitimler süresince günlük 10 Euro
Simülasyonlu girişimcilik eğitimi uygulamasından sonra hedef gruba KOSGEB'e sunulacak olan iş planlarının geliştirilmesi amacıyla 1 aylık ücretsiz iş planı sunma danışmanlık (mentorluk) hizmeti sağlanacak. Tüm bu eğitimler süresince katılımcılara proje kapsamında günlük 10 Euro ücret ödenecektir.
Akdeniz Genç Girişimciler Zirvesi
Ayrıca bu proje kapsamında Antalya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde oluşturulmuş olan Genç Girişimciler ve Kadın Girişimciler Kurulu'nun da destekleri ile I. Akdeniz Genç Girişimciler Zirvesi etkinliği düzenleyeceğiz. Böylece hem eğitim alan gençlerimize hem de girişimciliğe özendirmek istediğimiz herkese örnek girişimcilik hikâyelerinin değerlendirileceği bir platform sunacağız.
Kontenjan 40 Kişi
Program 40 kişilik kontenjanla sınırlı olacak. Başvurmak isteyenler detaylı bilgiyi (0242) 314 49-51 numaralı ATSO Eğitim Müdürlüğü’nden alabilirler.”
ATSO tarafından hazırlanan, "Benim İşim Benim Geleceğim" isimli proje, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı’nın Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi (PYE II) Hibe Programı kapsamında, hibe almaya hak kazandı. Burada belirtilenler dışında başka yan faaliyetleri de bulunan ve bir yılı kapsayan, 372.199.50 Avro toplam bütçeli projenin yüzde 90’ı Avrupa Birliği, yüzde 10’u ATSO tarafından finanse ediliyor.