Tüm Duyurular

TRH1.2.PYEIS/P-03/744 İşini Güneşe Dön
Proje Genel Bilgileri
“İşini Güneşe Dön” Projesi Yeşil Düşünce Derneği tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamın Desteklenmesi (PYE-II) Hibe Programı kapsamında yürütülmektedir.

Bir yıllık projenin uzun vadeli amacı; gençlerin yenilenebilir enerji alanında girişimciliklerinin artırılması ve istihdam kapasitelerinin geliştirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda Çanakkale ve yakın çevresinde teknik liseler ve dengi okullarda bilgilendirme ve seminer programları düzenlenmesi, uygulamalı eğitim faaliyetlerinin yapılacağı Adatepe mevkiinde Pilot Enerji Merkezinin kurulması ve yenilenebilir enerji kooperatiflerinin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Proje destekçilerimizin katkıları ve yapılacak olan akademik araştırmalar ile yenilenebilir enerji sektörünün istihdam durumunun iyileştirilmesi için sektörel iş birliği geliştirilip lobi faaliyetlerinde bulunulması, yenilenebilir enerji sektörü ve gençler arasında iletişim ağının güçlendirilmesi hedeflenmektedir.
İşini Güneşe Dön Projesi Mart 2016-Mayıs 2017 tarihleri arasında Çanakkale ve İstanbul illerinde gerçekleştirilmiştir. Projenin amacı, gençlerin yenilenebilir enerji alanında girişimciliklerinin artırılması ve istihdam kapasitelerinin geliştirilmesi, yenilenebilir enerjinin yerelde yaygınlaşması için uygulama örnekleri ile birlikte toplumun alandaki bilgi birikiminin artırılması ve bu yönde politika oluşturma çalışmalarının desteklenmesidir.
Proje kapsamında;
* 35 meslek lisesi öğrencisi ve mezunu gençlere yenilenebilir enerji, girişimcilik konularında eğitim programı düzenlenmiştir.
* Çanakkale Küçükkuyu Beldesi Adatepebaşı'nda köylüler tarafından sosyal alan olarak kullanılan 8 kw bir pilot enerji merkezi kurulmuştur.
* Enerji kooperatiflerinin yaygınlaşması için finans ve yatırım sektörü ve bankalarla, kamu kurumlarıyla, sivil toplum kuruluşları ve yenilenebilir enerji kooperatifleri temsilcileri ile 3 tane workshop gerçekleştirilmiştir.

Bunun dışında Proje ortak, iştirakçi ve destekçilerinin katkıları ile hazırlanan yayın, rapor ve akademik araştırmalar ile yenilenebilir enerji sektörünün istihdam durumunun iyileştirilmesi için sektörel iş birliği geliştirilip lobi faaliyetlerinde bulunulması, yenilenebilir enerji sektörü ve gençler arasında iletişim ağının güçlendirilmesi, yenilenebilir enerji kooperatiflerinin geliştirilip teşvik edilmesi hedeflenmiştir.
Genel Amacı
The long term objective of the “Reach the Sun at Work” project is to promote youth entrepreneurship capacity and employment possibilities. Toward this overall objective, to develop and implement the training program for Çanakkale District, the establishment of pilot energy cooperative and renewable energy centre where youth can be active and where consecutive trainings will take place, and academic research and one report on employment in the sector, curriculum development in solar energy education with education science input, increasing cooperation and lobbying activities are planned under this proposal.

Özel Amacı
"The specific intended objectives that will make this possible are;
*To develop and test a proposed course in accordance with the Ministry of Education’s Framework Program on Renewable Energy Education.
*To organizing training of trainers programme in solar electricity facility installation
*To develop a pilot solar cooperative facility and renewable energy training centre
*To provide workforce academic analyses for renewable energy employment of youth
*To produce a how-to and best practices manual renewable energy cooperatives"

Beklenen Sonuçlar
*A renewable energy training centre has been set up as a pilot energy cooperative
*30 youth participated the project training of trainers program
*A academic report has been prepared and published on needs of renewable energy sector, with the focus of increasing youth and women’s employment
*Three workshops organized on how to establish renewable energy cooperatives
*A how-to manual developed about establishing solar energy cooperatives
*A network has been established between sector and youth groups
*Project web site, 40 printed training materials,1000 manual of energy cooperatives, 5000 project brochures, 3000 closing booklet, presentations,800 seminar, workshops and other project meeting notes are prepared and published.
*A short film on on how to establish renewable energy cooperatives has been produced
*The knowledge of 1600 youth on project issues was increased via seminars.
*A closing conference organized with 200 participants
*The visibility of energy cooperatives and their feasibility as generators of jobs as well as energy has increased

Ulaşılan Sonuç ve Çıktılar
*A renewable energy training centre has been set up as a pilot energy cooperative
*30 youth participated the project training of trainers program
*A academic report has been prepared and published on needs of renewable energy sector
*Three workshops organized on how to establish renewable energy cooperatives
*A how-to manual developed about establishing solar energy cooperatives
*A short film on on how to establish renewable energy cooperatives has been produced
*The knowledge of 279 youth on project issues was increased via seminars.
*A closing conference organized with 200 participants
* Visibility materials prepared and published.

Ana SayfaFoto AlbümHaberlerDuyurularEğitimlerBelgelerİletişim
Bu internet sayfası Avrupa Birliği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır. Yayının içeriği İşini Güneşe Dön Projesi tarafından oluşturulmuş olup hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
© 2017 YEŞİL DÜŞÜNCE DERNEĞİ
yesildusunceder@gmail.com Tel:5438077225