Tüm Duyurular

Linkler
TANITIM FİLMİ
TRH1.3.PREII/P-03/61 Kayıtlı İstihdam İle Güvenli Geleceğe
Proje Genel Bilgileri
Haberler
BİNTSO’DAN KAYITLI İSTİHDAM PROJESİ
30 Eylül 2016 Cuma, http://www.medyam12.com/news/1561/kayitli-istihdam
Çalışma sosyal güvenlik Bakanlığı İKG operasyonel program kapsamında desteklenen “Kayıtlı İstihdam ile Güvenli Geleceğe” isimli Bingöl Ticaret Sanayi Odası’nın (Bingöl TSO) yürüttüğü projenin açılış toplantısı yapıldı


Türkiye’de kayıtlı istihdamın teşvik edilmesine ve kayıt dışı istihdamın azaltılmasına katkı sağlamak üzere Bingöl’e sektörel alanlarda yetenek ve kapasite arttırılması sağlanacak istihdam ve iş kurma şansı yanı sıra işyeri işveren ve işçiler üzerinde çalışma yapılacak proje açılış toplantısına KOBİ temsilcileri, işverenler, kamu kurum temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Kültür merkezinde gerçekleştirilen açılış toplantısında konuşan Bingöl Başkan Erkan Çalbay, “Bingöl’de yürütülecek proje ile 12 ay boyunca KOBİ bilgilendirme, ihtiyaç analizleri, işçi işveren kayıtlı durum tespiti, anket ve bilgi danışma destek bürosu kurulumları sağlanarak Devlet destekleri ve kayıtlılığın doğru bir şekilde idamesini sağlayacağız” dedi.

Daha sonra proje hakkında bir sunum yapan proje danışmanı Cuma Karaarslan, “Kayıtlılık bir helalleşmedir .Kayıt altına alınan kazançların ,paylaşılan bir sofra gibi çoğalarak sürdürülebilir ekonomi ve yaşam kalitesinin anahtarı olacaktır” dedi.

Toplantı sonrası uygulanacak projeler kapsamında 12 ay sürecek faaliyetler şöyle sıralandı;

“Proje tanıtım toplantısı basın ve yerel taraflar ile birlikte bir proje tanıtım toplantısı yapılacaktır. İş Meslek danışmanlık birimi kurulması. Sürekli bir danışmanlık merkezi ile faaliyet sağlanacaktır. İş danışmanlığı çalıştayı. Uzman destekleri ile okuyan ve işsiz gençlere yönelik 10 adet çalıştay ile 200 genç e iş ve meslek konuları kariyer planlaması sağlanacaktır. Bülten çıkarılması 12 ay ve ayda 2000 adet kayıtdışı istihdam ve kayıtlı avantajlar devlet destekleri konularının işlendiği bülten hazırlanarak esnaf, iş dünyası, özel kurumlar ve taraflara dağıtılacaktır. Anket faaliyetleri Bingöl ili ve ilçelerinde 5000 adet işyeri anketi için hizmet alımı yapılarak kayıtlı -kayıtdışı durum tespiti ve raporu hazırlanacaktır. Oderaör uygulamaları: SGK, sendika, İşveren ve işçilerle 3 moderatör hizmet alımı ve uygulama. Girişimcilik kursu: 50 bay-bayan iş kurma iş geliştirme konusunda 80 saat girişimcilik kursu alacaktır. Kadayıf ustası yetiştirme kursu .Mevcut gıda sektöründe çalışan kayıtdışı ve diğer işsizlere yönelik 50 kişilik kadayıf ustası yetiştirme ve geliştirme hizmet alımı kursu yapılarak 300 saat eğitim verilecektir. İşverenlere destek bilgilendirme ve iş geliştirme eğitimleri: İşverenlere yönelik devlet destekleri, iş planı, kredi ve diğer kaynaklara erişimde kayıtlılığın önemi ve destek mekanizmaları konusunda 1 er gün 6 saat olmak üzere 10 ayrı gurup olarak eğitim ve bilgilendirme yapılacaktır. Okul etkinlikleri ve ödüllerin dağıtımı Öğrencilere yönelik 20 adet bilinçlendirme ve okullara yönelik resim-kompozisyon yarışmaları düzenlenerek 20 adet diz üstü bilgisayar hediye edilecektir. Camilerde Kayıtlı istihdam konusu vaazları. 2 ayrı dönemde Kayıtlı istihdam konusunda vaaz ve hutbe desteği Diyanet işleri tarafından sağlanacaktır. Farkındalık, Kampanya Tanınırlık ve görünürlük faaliyetleri; Örnek işyerleri belirlenip 50 Adet plaket,50 flama verilecek,50 işyeri için çalışan 200 kişiye SGK personelince bilgilendirme yapılacak , billboard tanıtımları, afiş, broşür, kalem, dosya klasörü, bloknot defter, bez afişler kullanılarak etkin bir farkındalık oluşturulacaktır.”

Ana SayfaFoto AlbümHaberlerDuyurularEğitimlerBelgelerİletişim
Bu internet sayfası Avrupa Birliği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır. Yayının içeriği Kayıtlı İstihdam İle Güvenli Geleceğe Projesi tarafından oluşturulmuş olup hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
© 2024 BİNGÖL TİCARET VE SANAYİ ODASI
hakanbasbozkurt@bintso.org.tr Tel:4262133163 Faks: