Tüm Duyurular

TRH4.1.ISEDP/P-03/2173 Düşten Gülüşe/ Mutlu Bir Hayata İlk Adım
Proje Genel Bilgileri
Haberler
Kadın Girişimcilere Sertifikaları Verildi.
28 Ekim 2017 Cumartesi, Diyarbakır
MEKSA Vakfı ve DESOB tarafından düzenlenen "Düşten Gülüşe/ Mutlu Bir Hayat İlk Adım Projesi" kapanış töreninde eğitimlerini tamamlayan kadın girişimcilere sertifikaları verildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığınca yürütülen ‘Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyon ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında, Diyarbakır’da Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA Vakfı) ve DESOB tarafından "Düşten Gülüşe/ Mutlu Bir Hayat İlk Adım Projesi"nin kapanış töreni gerçekleştirildi.
Diyarbakır Mesleki Eğitim Kampüsünde gerçekleşen kapanış programında açılış konuşmasını MEKSA Vakfı Diyarbakır Şube Başkanı Sertaç Işık yaptı.
Işık, “Proje aslında bir yıllık bir projeydi. Proje kapsamında çok katmanlı bir proje oluşturmaya çalıştık. Kadınlara yönelik bir çalışmayı gerçekleştirirken, kadınların hem mesleki eğitimlerini sonrasında iş kurma aşamalarını hatta mesleki eğitimleri sırasında sosyalleşmeleri için sosyal kültürel aktivitelerini, bunun dışında mesleki eğitime gelirken çocukların ne yapacağı sorusunun cevabını bulmaya çalıştık. Bunun için bir kreş oluşturduk. Eğitimlerden sonra nasıl iş bulabilirler, kısmını kariyer merkezi kısmıyla çözmeye çalıştık. Herhangi bir mağduriyet yaşıyorlarsa denetimli serbestlik bünyesinde mağdur destek bürosu oluşturduk. Oraya gidip istedikleri kuruma yönlendirmelerini sağlamaya çalıştık." dedi.
Mesleki eğitimlerde 400 kadına girişimcilik eğitimi verdiklerini aktaran Işık, çalışmalarını Diyarbakır geneline yaymak istediklerini söyledi.
Işık, konuşmasının devamında şunları söyledi:“Diyarbakır’da eğer genele yayıp bir model oluşturabilirsek bu modeli, Türkiye genelinde uygulama şansına sahip olacağız. Bunun için de bu tip projelerin devam etmesi gerekiyor. Bu bir Avrupa Birliği ile Türkiye’nin katkısıyla yürütülen bir projeydi. Ama bizim devletimizde artık tek başına bu tip projeleri destekleyebilecek güçte ve kendi kaynaklarıyla, destekleriyle, özellikle sivil toplum kuruluşları ve kamu işbirliğiyle bu tip projelerin geliştirilmesi gerekiyor. Geliştirilen her proje daha fazla insana daha fazla çocuğa dokunmamız anlamına geliyor. Burada bizim hedef grubumuz kadınlardı ama başka zaman engelliler, mülteciler, çocuklarla ve Romanlarla ilgili çalışma yapabiliriz. Toplumun her kesimine her dezavantajlı grubuna dokunmak gerektiğini düşünüyorum."
Program sonunda kursiyerlere sertifikaları verildi.

“Diyarbakır’da eğer genele yayıp bir model oluşturabilirsek bu modeli, Türkiye genelinde uygulama şansına sahip olacağız. Bunun için de bu tip projelerin devam etmesi gerekiyor. Bu bir Avrupa Birliği ile Türkiye’nin katkısıyla yürütülen bir projeydi. Ama bizim devletimizde artık tek başına bu tip projeleri destekleyebilecek güçte ve kendi kaynaklarıyla, destekleriyle, özellikle sivil toplum kuruluşları ve kamu işbirliğiyle bu tip projelerin geliştirilmesi gerekiyor. Geliştirilen her proje daha fazla insana daha fazla çocuğa dokunmamız anlamına geliyor. Burada bizim hedef grubumuz kadınlardı ama başka zaman engelliler, mülteciler, çocuklarla ve Romanlarla ilgili çalışma yapabiliriz. Toplumun her kesimine her dezavantajlı grubuna dokunmak gerektiğini düşünüyorum."
Program sonunda kursiyerlere sertifikaları verildi.

28 Ekim 2017 CumartesiDiyarbakır'da Kadın Girişimcilere Sertifikaları Verildi.
27 Ekim 2017 Cuma200 Kadın Meslek Sahibi Oldu
27 Ekim 2017 Cuma200 Kadın Meslek Sahibi Oldu
29 Ağustos 2017 SalıÇocukları İçin Dişini Tırnağına Taktı, Hayalini Kurduğu İş Yerini Açtı
17 Ağustos 2017 PerşembeDiyarbakırlı kızlar çamura şekil veriyor
30 Mayıs 2017 SalıDiyarbakır'da Kadınlar Girişimciliğe Hazırlanıyor
26 Mayıs 2017 CumaTürkiye'nin En Büyüğü Diyarbakır'da Açıldı
5 Mayıs 2017 CumaGenç kızlar evlilikten önce ayakları üzerinde durmayı hedefliyor
28 Nisan 2017 CumaDiyarbakırlı Kadınlar Erkeklerin Tahtına Göz Dikti.
8 Mart 2017 ÇarşambaMEKSA'nın deri el sanatları kursu kadınları iş sahibi yapacak
6 Mart 2017 PazartesiMeksa Diyarbakır'daki 12 Bin Kadına Umut Olacak
Ana SayfaFoto AlbümHaberlerDuyurularEğitimlerEtkinliklerBelgelerİletişim
Bu internet sayfası Avrupa Birliği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır. Yayının içeriği Düşten Gülüşe/ Mutlu Bir Hayata İlk Adım Projesi tarafından oluşturulmuş olup hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
© 2024 MESLEKİ EĞİTİM VE KÜÇÜK SANAYİ DESTEKLEME VAKFI (MEKSA VAKFI) DİYARBAKIR ŞUBESİ
sertac@meksa.org.tr Tel:4122281220 Faks: