Tüm Duyurular

TRH2.1.IAREFG-II/P03/265 Bugünün Çiçekleri Yarının Gelecekleri Projesi
Proje Genel Bilgileri
Genel Amacı
Bölgemizde insan kaynağına yatırımın güçlendirilmesi için eğitimin kalitesini artırmak, özellikle kız çocukları olmak üzere, okula devam oranlarının arttırılmasına katkı sağlamaktır.

Özel Amacı
1-) Zengi, Gümüşdere, Alahacı ve Gaziköy köylerindeki İlk/ortaokullarda eğitim kalitesini arttırarak öğrencilerin derslerinde başarılı olmalarına destek olmak.
2-)"Alo Okumak İstiyorum" telefon hattı kurarak eğitim sistemi dışındaki öğrencilerin sisteme geri kazandırılmasına destek olmak.
3- Herhangi bir nedenle okula gönderilmeme riski bulunan kız çocukları için okul ortamını cazip kılarak, örgün eğitim içinde kalmalarına destek olmak.
4- Sivas İl merkezinde Kız Çocuklarının Okutulmaması konusunda konferans düzenleyerek konu üzerinde bilinç oluşturmak.
5- Kız çocuklarının okutulması konusunda, Gümüşdere, Kurtlapa, Olukman, Kuzören, Yıldız, Yakupoğlan, Çeltek, Gaziköy, Hıdırnalı, Alahacı, Ovacık, Zengi, Ozmuş, Porsuk ve Başsöğüt belde ve köylerinde ailelerin farkındalıklarının arttırılmasına katkı sağlamak.
6- Farkındalık gezileri düzenlenerek, kız çocuklarının okutulmasında motivasyon sağlamak.

Beklenen Sonuçlar
1-Etkin bir proje yönetimi sağlandı.
2- Matematik, Fen, Sosyal Bilgiler, Türkçe, Bilişim Teknolojileri, İngilizce branşlarında 360 öğrenci eğitim alarak akademik başarıları %30 oranında arttı.
3- Eğitime devam etmeme riski bulunan özellikle kız öğrencilerinin örgün eğitim içinde kalmaları sağlandı.
4- Kız çocuklarının okutulması konusunda Sivas ilinde bilinç oluştu.
5- 15 köyde 559 ev ziyareti gerçekleştirilerek, kız çocuklarının okullaşma oranında %30 artış sağlandı.
6- 30 ebeveyn ve çocukları Ankara’da ziyaretlerde bulunarak motive edildi.
7- AB ve Projenin görünürlüğü sağlandı.
8- Projenin şeffaflık ve hesap verilebilirliği sağlandı.

Ulaşılan Sonuç ve Çıktılar
360 öğrenciye Matematik, Türkçe, İngilizce, Fen ve Teknoloji, Bilişim, yaratıcı drama, hızlı okuma ve model uçak konularında toplam 1536 saat eğitim verilmiştir. 4 okulda tadilat yapılmıştır. Alo Okumak İstiyorum Telefon hattı kurulmuş ve 54 kişi ile telefon görüşmesi yapılmıştır. Projenin 5. Ayında 225 kişinin dinlediği “Kız Çocuklarının Okutulması Konusundaki Engeller ve Çözüm Önerileri” ve projenin 11. Ayında 113 kişinin dinlediği “Yeni Nesil Çocuklarla İletişim” konulu konferans düzenlenmiştir. 559 ev ziyareti yapılmış ve bölge halkının AB’ye bakış açısını değerlendirme amacıyla 602 anket yapılmıştır. Ankara Farkındalık Gezisine katılmış 43 kişi katılmıştır.
Ana SayfaFoto AlbümHaberlerDuyurularEğitimlerBelgelerİletişim
Bu internet sayfası Avrupa Birliği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır. Yayının içeriği Bugünün Çiçekleri Yarının Gelecekleri Projesi tarafından oluşturulmuş olup hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
© 2024 ZENGİ İLKOKULU
gamze_ince_3@hotmail.com Tel:3467685200 Faks: