Tüm Duyurular

TRH2.2.IQVETII/P-03/488 Mardin'de Gastronomi Meslek Eğitiminin Geliştirilmesi Pr...
Proje Genel Bilgileri
Genel Amacı
Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin arttırılmasına ve mesleki eğitim veren kurumların kapasitelerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak; mesleki ve teknik eğitim konusunda farkındalık yaratmak.

Özel Amacı
1. Mardin’de faaliyet gösteren turizm işletmelerinin ihtiyaçları doğrultusunda yeni eğitim programlarının oluşturulması; bu programları yürütecek usta ve usta öğretici düzeyindeki eğiticilerin eğitilmesi ve çeşitli etkinliklerle kapasitelerinin geliştirilmesi.
2. Mardin’de aşçılık mesleki ve teknik eğitimi veren kurumların donanımsal, kurumsal ve beşeri sermaye alt yapısının geliştirilmesi.
3. Aşçılık mesleki ve teknik eğitimi konusunda farkındalık yaratılması; sektörde faaliyet gösteren işletmeler, mesleki eğitim veren kurumlar ve STK’lar arasında kurulan işbirliğinin çeşitli etkinliklerle kamuoyuyla paylaşılması, mesleki eğitimin cazip bir seçenek olarak sunulması.

Beklenen Sonuçlar
1.1 Turizm işletmlerinin ihtiyaçları doğrultusunda yeni eğitim programları hazırlandı.
1.2 Turizm işletmelerinin ihtiyaç duydukları nitelikte aşçı yetiştirmek amacıyla usta ve usta öğreticiler eğitildi ve kapasite geliştirdi.
2.1 Mardin Halk Eğitim Merkezi bünyesinde UygulamaMutfağı kuruldu.
2.2 Yeni eğitim programları yenilikçi eğitim materyalleri ve araçlar oluşturuldu.
3.1 Bölge halkında mesleki eğitim konusunda farkındalık yaratıldı.
Ana SayfaFoto AlbümHaberlerDuyurularEğitimlerBelgelerİletişim
Bu internet sayfası Avrupa Birliği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır. Yayının içeriği Mardin'de Gastronomi Meslek Eğitiminin Geliştirilmesi Projesi tarafından oluşturulmuş olup hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
© 2024 MARDİN HALK EĞİTİM MERKEZİ
chefsuleyman@gmail.com Tel:4822131112 Faks:4822121301