Tüm Duyurular

TRH3.1.LLLII/P-03/534 Üreten Kadın Güçlü Atakum Projesi
Proje Genel Bilgileri
Haberler
Kapanış Toplantısı ve Çini Sergisi Albüm
24 Eylül 2017 Pazar, Yalı Kafe /Salon 55
Üreten Kadın Güçlü Atakum Projesi; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile AB Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın Sözleşme Makamı (IKG PRO) olduğu Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi-II Hibe Programı kapsamında desteklenerek 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren Atakum Belediyesi tarafından yürütülmektedir. Programın Operasyon Faydalanıcısı Milli Eğitim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’dür. 30 Eylül 2017’de tamamlanacak projede Samsun Olgunlaşma Enstitüsü ve Atakum Halk Eğitim Merkezi eş başvuru sahibi olarak yer almaktadır. 1200 proje içinden 40 proje arasına girmeyi başaran Üreten Kadın Güçlü Atakum Projesi’nin toplam bütçesi 206.576.74 Avro’dur.

Kadınların işgücünün çalışma hayatına dahil edilmesi toplumsal kalkınmada önemli bir etkendir. İstihdama katılan kadının ekonomik özgürlüğünü kazanması hem kendisi hem ailesi hem de toplum için önemli sosyal kazanımlar sağlayacaktır. Üreten Kadın Güçlü Atakum Projesi ile, işgücü piyasası içinde bulunmayan 25-64 yaş arası 3’ü engelli toplam 50 kadına hayat boyu öğrenme anlayışı çerçevesinde mesleki yeterlilik kazandırmak suretiyle istihdam edilebilirliklerine katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Proje süresince 3’ü engelli 50 kadın katılımcımıza alanında uzman eğitimciler tarafından aşağıdaki eğitimler verilmiştir.
*24 Saat İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Eğitimi,
*18 Saat İlkyardım Eğitimi,
*32 Saat KOSGEB destekli Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi
*312 Saat Çini İşlemeci-Çinici Meslek Eğitimi.

Ayrıca 50 katılımcı kadın arasından seçilen 25 kişiye tamamlayıcı meslek olarak 176 Saat Tahrirci-Çinici Meslek Eğitimi verilmiştir. Hayat Boyu Öğrenme Modülleri doğrultusunda verilen eğitimler sonunda 50 katılımcı kadın Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sertifikalandırılmıştır. 50 kadın kursiyerimizin devlet tarafından yeni girişimcilere yönelik verilen 50 bin TL geri ödemesiz ve 100 bin TL geri ödemeli destekten faydalanmaları için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi verilmiş olup yine KOSGEB tarafından sertifikalandırılmıştır.

Çini İşlemeci-Çinici ve Tahrirci-Çinici Meslek Eğitimleri için proje kapsamında bir Çini Atölyesi kurulmuştur. Bu atölye ile, UNESCO'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine aldığı Geleneksel Türk Sanatı olan Çinicilik kadınların ellerinde geleceğe aktarılacak, böylelikle projenin sürdürülebilirliği de sağlanmış olacaktır.


Proje kapsamında katılımcılarımızın farkındalık düzeylerini artırmak amacıyla Etkili İletişim, Kadın ve Aile Sağlığı, Aile İçi Şiddetin Psikolojik Yansımaları ve Satış Pazarlama Teknikleri konularında her biri 6 saat olacak şekilde 4 ayrı seminer düzenlenmiştir. Genel katılıma açık olarak düzenlenen seminerler kapsamında toplamda 450 kadın katılımcının bilinç düzeylerinin artırılması sağlanmıştır.

Projede yer alan 50 kadın kursiyere meslek eğitimi aldıkları çini sanatının iyi uygulama örneklerini görmeleri ve teknik inceleme yapmaları amacıyla çini ve seramik üretimiyle ün kazanmış olan Kütahya iline 2 günlük mesleki teknik gezi düzenlenmiştir. Gezi programı boyunca, 2016 yılı içerisinde UNESCO tarafından “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” olarak kaydedilen Çini Sanatının değerli sanatçıları ve atölyeleri ile birlikte çini sanatının kullanıldığı tarihi ve kültürel mekanlar ziyaret edilmiştir. Böylelikle proje kapsamında Çini İşlemeci-Çinici Meslek eğitimi almış olan 50 kadının motivasyonlarının artırılması ve kendi atölyesini kurmak isteyenler için teknik gözlem yapılması sağlanmıştır.

Yaklaşık bir yıldır çalışmalarını sürdüren Atakum Belediyesi Üreten Kadın Güçlü Atakum Projesi, Türkiye çapında farklı hibe başlıkları altında yürütülen 400'den fazla proje arasından sergilenmeye değer 80 proje arasına girerek, 27 Temmuz 2017 tarihinde Congresium Ankara’da gerçekleştirilen “Hayatlar Değişiyor, Türkiye Gelişiyor II. Proje Fuarına katılmıştır. Üreten Kadın Güçlü Atakum Proje faaliyetlerinin anlatıldığı bir stant hazırlanarak proje tanıtım materyalleri ve meslek eğitim kursu kapsamında kursiyerlerimizin ürettiği çini ürünleri sergilenmiştir.

Atakum Belediyesi olarak kadınların mesleki ve kişisel gelişimlerine yönelik çalışmalar kapsamında 3 yıl önce hazırlanan Üreten Kadın Güçlü Atakum Projesi 2016 yılında destek alıp uygulamaya geçmiş olup yeni eklenen faaliyetlerle birlikte proje hedeflerinin tümü gerçekleştirilmiştir.

30 Eylül 2017’de tamamlanacak olan proje kapsamında 24 Eylül 2017’de Yalı Kafe’de proje çıktılarının ve edinilen Avrupa Birliği Proje Uygulama deneyiminin kamuoyu ile paylaşılması ve proje süresince kursiyerlerin el emeği göz nuru çini ürünlerinin tanıtılması amacıyla bir Kapanış Toplantısı ve Çini Sergisi düzenlenmiştir.
7 Ağustos 2017 PazartesiTahrirci-Çinici Meslek Eğitimi başladı
4 Ağustos 2017 CumaKursiyerlerimiz sertifikalarını aldı
28 Temmuz 2017 CumaÜnlü Çini sanatçısı Ayşe Özkan' ı atölyesinde ziyaret ettik
27 Temmuz 2017 PerşembeProjemiz "Hayatlar Değişiyor, Türkiye Gelişiyor" II. Proje Fuarında..
21 Temmuz 2017 CumaSon seminer faaliyetimiz olan Satış Pazarlama Teknikleri Semineri gerçekleşti
3 Temmuz 2017 PazartesiÇini kadınların ellerinde hayat buluyor
14 Haziran 2017 ÇarşambaÜreten Kadın Güçlü Atakum Proje İftar Yemeği
24 Mayıs 2017 ÇarşambaAile İçi Şiddetin Psikolojik Yansımaları Semineri
17 Mayıs 2017 ÇarşambaKütahya Mesleki Teknik Gezi
24 Nisan 2017 PazartesiÇini İşlemeci - Çinici Mesleki Eğitimi başladı.
23 Mart 2017 PerşembeUygulamalı Girişimcilik Eğitimi
16 Mart 2017 PerşembeKadın ve Aile Sağlığı Semineri kapsamında kadınlarımızla KETEM' deyiz.
16 Mart 2017 PerşembeKadın ve Aile Sağlığı semineri Yalı Kafe' de gerçekleştirildi.
16 Şubat 2017 Perşembeİlk Yardım Eğitimi
8 Şubat 2017 Çarşambaİş Güvenliği İşçi Sağlığı Eğitimi
24 Ocak 2017 SalıEtkili İletişim Semineri
18 Ocak 2017 ÇarşambaMülakat
30 Aralık 2016 CumaAçılış Toplantısı
Ana SayfaFoto AlbümHaberlerDuyurularEğitimlerEtkinliklerBelgelerİletişim
Bu internet sayfası Avrupa Birliği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır. Yayının içeriği Üreten Kadın Güçlü Atakum Projesi tarafından oluşturulmuş olup hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
© 2024 ATAKUM BELEDİYESİ
elifoklu@gmail.com Tel:3624444055 Faks: