Tüm Duyurular

Linkler
Konya Sanayi Odası
TRH3.1.LLLII/P-03/1069 Tekstil Sektörü Nitelikli Elemanlarına Kavuşuyor
Proje Genel Bilgileri
Konya Sanayi Odası, tekstil sektörünün tasarımcı sorununun çözümüne KOTİAD (Konya Tekstil & Konfeksiyon Sanayici ve İş Adamları Derneği) işbirliği ile geliştirdiği Tekstil Sektörü Nitelikli Elemanlarına Kavuşuyor Projesi ile katkı sağlamaktadır.
Haberler
KSO'nun yetiştirdiği modacılar sertifikalarını aldı
4 Ağustos 2017 Cuma, Konya
Konya Sanayi Odası (KSO) tarafından tekstil sektörünün nitelikli insan ihtiyacını karşılamak amacıyla yaklaşık bir yıldır yürütülen Avrupa Birliği destekli, “Tekstil Sektörü Nitelikli Elemanlarına Kavuşuyor” projesinin kapanış toplantısı ve sertifika töreni gerçekleştirildi. Törende 60 kadın kursiyere 4 ayrı sertifika verildi.

Programda konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, Tekstil Sektörü Nitelikli Elemanlarına Kavuşuyor projesinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığına yapılan binin üzerindeki proje arasından seçilerek kabul gördüğünü ve hayata geçirildiğini söyledi. Projenin hedefleri hakkında bilgi veren Kütükcü, "Projeyle, tekstil sektörümüzün nitelikli insan kaynağı ihtiyacını karşılamayı, aynı zamanda kadınlarımızın çalışma hayatında daha fazla yer alarak ülke ekonomisine katkıda bulunma oranlarını artırmayı hedefledik. Çünkü biliyoruz ki, kadın eli değmeden ekonomimizi, ülkemizi büyütemeyiz. Dünyanın en rekabetçi ülkelerinden biri olacaksak, sanayi üretimimizi, inovasyon kapasitemizi, tasarım kabiliyetimizi geliştireceksek, bunu kadınlarımızla yapacağız. Biz kadınlarımızın hem toplumsal rollerine, hem ekonomik rollerine inanıyoruz. Kadınlarımızın heyecanına, azmine ihtiyacımız var. Onların azimlerini bu projeyle bir kez daha gördük. Bir yıl süren projenin, yaklaşık üç ayı eğitim süreciyle geçti ve bu süreçte kursiyerlerimiz hiçbir fire vermeden eğitimlerini tamamladı. Tüm kursiyerlerimizi yürekten alkışlıyorum” dedi.

“Kursiyerleri en iyi şekilde yetiştirmeye gayret ettik”

Hem pratik eğitimlerle hem de sahadaki ziyaretlerle kursiyerleri en iyi şekilde yetiştirmeye gayret ettiklerini belirten Kütükcü, şunları söyledi: "Kursiyerlerimiz, proje kapsamında, odamız öncülüğünde İstanbul Moda Akademisini ziyaret ederek, burada modacıların nasıl yetiştiğini yerinde görme imkanını buldular. Tasarımcıların çalışma ortamlarının görülmesi, tekstil sektöründeki iş hareketliliğinin yerinde incelenmesi için de İstanbul’da ve Eskişehir’de bazı firmalara geziler düzenleyerek, sektörün işleyişi yerinde incelendi. Kursiyerlerimizin eğitim ziyaretleri sadece yurt içiyle kalmadı. En başarılı 6 kursiyerimizi İtalya gezisi ile ödüllendirdik. Kursiyerlerimiz İtalya’da düzenlenen moda fuarını ve İtalya’nın en prestijli moda okullarını ziyaret ederek, sektördeki son gelişmeleri yerinde görme imkanı buldular. Yani gerçekten yoğun bir eğitim sürecini başarıyla tamamladılar.”

Kursiyerlere 4 ayrı sertifika verildi

Kütükcü, kursu bitiren kursiyerlere 4 ayrı sertifika verdiklerini kaydederek, “60 kursiyerimiz, aldıkları eğitimlerle kendilerini nitelikleri artmış, iş hayatının içerisinde aktif olarak yer alabilecek bir noktaya taşımayı başardılar. Bugün kursiyerlerimize Kurs Bitirme Sertifikası, MEB Kadın Giysisi Ve Kalıp Tasarım Sertifikası, İMA Moda Ve Tasarım Sertifikası, KOSGEB Girişimcilik Sertifikası olmak üzere 4 ayrı sertifika vereceğiz. Bu sertifikalarla, isteyen kursiyerlerimiz kendi işini de kurabilecek” diye konuştu.

Kendini yetiştirene her zaman iş var

Konya Tekstil Konfeksiyon Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (KOTİAD) Başkanı Kemal İnal da, ülke olarak üretmek zorunda olduğumuzu belirterek, sanayinin yetişmiş insan kaynağına ihtiyacı olduğunun altını çizdi. İnal, "Emek yoğun sektörleri de, teknoloji yoğun sektörlerle parelel olarak götürmek zorundayız. Bunlar sizlerle birlikte olacak. Biz hazırız, sizler de bu konu ile ilgili destek verin, biz istediğiniz anda yanınızda olacağız. Bizim sanayici olarak, elemanlara ihtiyacımız var. Sizlere iş hazır artık. Çünkü, kendinizi yetiştirdiniz, bunun eğitimini aldınız, bundan sonrasını sanayide tamamlayacaksınız inşallah" dedi.

KOSGEB'in desteğine başvurabilirsiniz

KOSGEB Konya İl Müdürü İsmail Özdemir ise, KOSGEB olarak bu projeyi desteklediklerini ifade ederek, “Verilen sertifikalardan biri KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası. Bu sertifikayla KOSGEB’in destekleri arasında bulunan yeni girişimci desteğine başvuru yapma hakkı kazanmış oluyorsunuz. Önümüzdeki günlerde işletme kurmaya niyetlendiğinizde 50 bin liraya kadar hibe, 100 bin liraya kadar geri ödemeli desteğimize başvuru yapma hakkınız var. Bayanlar için Konya'da destekleme oranı yüzde 80. Erkek olduğunda yüzde 60 oranında destekleyebiliyoruz. Bayanlara pozitif ayrımcılık var" ifadelerini kullandı.

Talep gelsin her alanda eğitim veriyoruz

Milli Eğitim Bakanlığı İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Cengiz Orta ise, çeşitli kurumlarda, vatandaşları her alanda yetiştirmeye çalıştıklarını belirtti. Orta, "Türkiye genelinde 3 bin 170 civarında eğitim veriyoruz. Bu sayı sabit değil. Her gün gelen talebe göre yeni kurslar açıyoruz. Yeter ki sizlerden istek gelsin" diye konuştu. Orta, kamu kurumlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla sürekli iş birliği içinde olduklarını ifade ederek, her alanda insan yetiştirmeye açık olduklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından KSO Başkanı Memiş Kütükcü, KSO Meclis Başkanı Tahir Şahin, KSO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Acar ve diğer yetkililer tarafından kursiyerlere sertifikaları verilerek hatıra fotoğrafı çektirildi.

26 Temmuz 2017 ÇarşambaBaşarılı kadın kursiyerler İtalya gezisi ile ödüllendirildi
27 Ocak 2017 CumaKSO Başkanı Kütükcü, en başarılı 6 kadın kursiyere İtalya müjdesi verdi
26 Ocak 2017 PerşembeKSO’dan tekstil sektörüne modacı yetiştirecek proje
18 Ocak 2017 ÇarşambaGeleceğin tasarımcıları, modanın merkezinde
26 Eylül 2016 PazartesiKSO, AB Projesi ile tekstil sektörüne tasarımcı yetiştirecek
Ana SayfaFoto AlbümHaberlerDuyurularEğitimlerBelgelerİletişim
Bu internet sayfası Avrupa Birliği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır. Yayının içeriği Tekstil Sektörü Nitelikli Elemanlarına Kavuşuyor Projesi tarafından oluşturulmuş olup hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
© 2017 KONYA SANAYİ ODASI
fbayraktar@kso.org.tr Tel:3322510670 Faks:3322489351