Tüm Duyurular

TRH4.1.ISEDP/P-03/0519 Çeşitlilikte Birlik
Proje Genel Bilgileri
KÜÇÜKÇEKMECE'DE YAŞAM: ÇEŞİTLİLİKTE BİRLİK

BİR OLALIM, KARDEŞ OLALIM, BİRLİKTE TÜRKİYE OLALIM.
Küçükçekmece'de Roman ve Roman Gibi Yaşayan Vatandaşların Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi projedir.
Haberler
PROJE FAALİYETLERİ VE SONUCU
20 Nisan 2018 Cuma,PROJE FAALİYETLERİ VE SONUÇLARI
1. Proje Ekibinin Kurulması
Kasım 2016 dan itibaren Proje faaliyetlerinin koordinasyon ve işbirliği içerisinde yürütülmesi ve sonuçlandırılması için proje ekibi ve eğitmenlerimizden oluşan 11 kişilik ekip oluşturuldu.
2. Müzik Aletlerinin Temini
11 adet klarnet, 10 adet darbuka, 10 adet davul ve 4 adet keman alındı.
3. Eğitim Malzemelerinin Hazırlanması
Eğitmenler MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Yönetmeliği gereği kadrolu veya usta öğretici statüsünde ve proje kapsamında belirtilen şartlar dikkate alınarak seçildi. Ders kitapları MEGEP müfredatından alındı.
4. Eğitimler
İki saç ayağı üzerinde verildi. Birinci saç ayağı olan Müzik, Sahne Sanatları, Ürün Satışı, KOSGEB Destekli Girişimcilik, Diksiyon Eğitimi, İkinci saç ayağı olan farkındalık eğitimleri ve tanıtım çerçevesinde olan çalışmalarımız aşağıda ayrıntılı olarak belirtilmiştir.
4.1. Müzik-Sahne Gösterileri Eğitimi
Proje kapsamında 40 kişiye Klarnet, Vurmalı Çalgılar, Keman ve Sahne Sanatları eğitimlerimiz verildi.
4.2. Mesleki Eğitim
Proje kapsamında 40 kişiye
• Ürün Satışı: Ürün satışı eğitimi AHEV Koordinatörlüğünde, pratik ve teorik olmak üzere, 40 saatlik MEB katılım sertifikalı olarak verildi. 26 erkek, 14 kadın sertifika almaya hak kazandı.
• Diksiyon: Proje kapsamında MEB sertifikalı 40 saatlik diksiyon eğitimi verildi. 21 erkek, 8 kadın öğrenci sertifika almaya hak kazandı.
• Girişimcilik: Proje kapsamında KOSGEB ve İŞKUR destekli eğitimler verildi. 18 erkek, 22 kadın sertifika almaya hak kazandı.
5. Istihdam ve Tanıtım
• Radyo Programcısı Afrikalı Ali (Ali ŞENTÜRK) 03.05.2017 tarihinde 10 öğrenci ile Küçük- çekmece Halit Uygur İlkokulunda görüşme yaptı
• Sanatçı Devran İSKENDER 11.05.2017 tarihinde 10 öğrenci ile Küçükçekmece Romanlar Derneğinde görüşme yaptı
• Radyo Programcısı-Oyuncu Can BATMAZ 01.07.2017 tarihinde 12 öğrenci ile görüşme yaptı, ardından Küçükçekmece Halk Eğitimi Merkezinde canlı yayın gerçekleştirdi.
• Radyo Programcısı-Muhabir Özlem Sahra AKPINAR 01.07.2017 tarihinde 12 öğrenci ile Küçükçekmece Halk Eğitimi Merkezinde görüşme yaptı.
• Yapımcı- Menajer Filiz NAZ 28.07.2017 tarihinde 10 öğrenci ile Beyoğlu Safiye Sultan kafe- de görüşme yaptı.
• Sanatçı Arzu ARIKAN 28.07.2017 tarihinde Beyoğlu Safiye Sultan cafede10 öğrenci ile görüşme yaptı.
• Menajer İhsan YAZICI 28.07.2017 tarihinde Beyoğlu Safiye Sultan cafede10 öğrenci ile görüşme yaptı.
• Ajans Sahibi Bekir KAPLAN 28.07.2017 tarihinde Beyoğlu Safiye Sultan cafede10 öğrenci ile görüşme yaptı.
• İşletmeci Cem ÖZELLİ (Safiye Sultan Kafe’nin Sahibi) 28.07.2017 tarihinde Beyoğlu Safi- ye Sultan cafede10 öğrenci ile görüşme yaptı.
• Gümrük Müşavirliği İşletme Sahibi Gürcan KAYA 28.07.2017 tarihinde Beyoğlu Safiye Sul- tan kafede 10 öğrenci ile görüşme yaptı.
• Aranjör- Sanatçı Münir DOĞANAY 28.07.2017 tarihinde Beyoğlu Safiye Sultan kafede 10 öğrenci ile ayrıca projede görev yapan yetkililerle de Unkapanı plakçılar çarşısında görüş- meler yaptı.
• Sanatçı Serkan ÇAĞRI 10.09.2017 tarihinde 7 öğrenci ile Sarıyer Life parkta görüşme yaptı. Ayrıca öğrencilerimiz Serkan ÇAĞRI’nın düzenlemiş olduğu Genç Nefesler Klarnet yarışmasına katıldı.
• Sanatçı Göksun ÇAVDAR (RUBATO GRUBU KLARNETÇİSİ) 10.09.2017 tarihinde 7 öğren- ci ile Sarıyer Life Parkta görüşme yaptı.
• Özen Grup CEO’su Cemal ÖZEN 28.09.2017 tarihinde 16 öğrenci ile Özen Şirketler Gru- bunda görüşme yaptı.
• 10.09.2017 tarihinde öğrencilerimizden Aziz KARATAŞ, Klarnet Festivalinde Serkan Çağ- rı’nın Müzik Kursundan1 aylık ücretsiz Klarnet eğitimi kazandı.
• 25.10.2017 tarihinde Unkapanı Plakçılar çarşısına gidilerek öğrencimize örnek kayıt yapıla- rak 3 şarkılık albüm çalışmalarına başlandı.
6. Kamu Aktörleri ile Toplantı
08.02.2017 tarihinde Küçükçekmece Belediyesinde bulunan konferans toplantı salonunda Küçükçekmece Belediye Başkanı, İlçe Milli Eğitim Müdürü, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Müftüsü, Nüfus Müdürü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü, Romanların yaşadığı 5 mahallenin muhtarları ve okul müdürleri, STK lar ve ilgili diğer kamu aktörlerinin de katıldığı toplantı gerçekleştirilmiş. Romanların sorunları ele alınmış yapılabilecekler konusunda görüş alışverişi yapılmıştır.
Toplantı Kaymakamlık oluru ile gerçekleştirilmiş olup roman mahallelerindeki okul müdürleri ve muhtarları, kaymakamlık müdürleri resmi yolla davet edilmiştir. Toplantıya 43 kamu aktörü katılmıştır.


7. Kardeşlik Semineri
30.12.2016 tarihinde Sultan Murat Halk Oyunları Derneğinde Roman vatandaşlarımıza projemizi tanıtmak amacıyla Kardeşlik Semineri düzenlenmiştir. Roman vatandaşlarımızın sorunları dinlenmiş, proje boyunca sorunlarını giderme adına proje ile yapılacaklar hakkında bilgilendirme yapılmış, eğlenceli hoş saatler yaşanmıştır.
28.02.2017 Tarihinde Sefaköy Kültür Merkezinde İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı Kardeşlik Seminerine Roman mahallelerinde bulunan okulların Okul Aile Birlikleri ve velileri okullarından servis araçları ile alınarak Sefaköy Kültür Merkezine getirilmiştir. Cemal Yılmaz konuşmasında taraflar arasında önyargıların kırılması ve paylaşılan ortak değerlerin ortaya konması adına birlik beraberlik kardeşlik mesajları vermiştir. Ayrıca Roman ve Roman gibi yaşayan vatandaşlarımızın ötekileştirilmemesi üzerine görüşlerini paylaşmıştır.
07.05.2017 tarihinde 5.6 Mayıs Hıdırellez haftası olması nedeniyle, Cennet Kültür Merkezi’nden çıkışla öğrencilerimiz ve Roman dernek üyelerinin de bulunduğu kortej, Cennet Mh. trafiğe kapalı yürüyüş yolu üzerinde Hürriyet cd de öğrencilerimizin çaldığı enstümanlar ve dans grubumuzun dansları eşliğinde, vatandaşlara karanfil ve tanıtım broşürü dağıtmıştır. Geniş bir kitle kortejimize eşlik etmiş olup, yürüyüş cadde sonundaki toplanma alanında sona ermiştir. Burada toplanan gruba projemizi tanıtmak ve Romanlara olan ön yargının kırılmasını sağlamak amacıyla, Trakya Göçmenleri ve Roman Derneği Adına dernek üyesi Ümit MASAT konuşma yaparak Roman olarak kendisinin ve Romanların yaşadığı sorunlardan bahsetmiştir.
09.07.2017 tarihinde Proje iştirakçimiz Trakya Rumeli ve Balkanlar Gönül Birliği Derneğinin, Küçükçekmece Belediyesi ile işbirliği ile gerçekleştirdiği 20 bin kişinin katıldığı Rumeli Balkan Günleri Festivalinde, projemizin tanıtımı, Roman Vatandaşların ötekileştirilmesi, taraflar arasında önyargıların kırılması ve paylaşılan ortak değerlerin ortaya konması adına stant açılmıştır.Standta birlik beraberlik kardeşlik mesajları verilmiş, bilgilendirme amaçlı tanıtım yapılmış ve broşürlerimiz dağıtılmıştır.
04.10.2017 tarihinde Sabahattin Zaim Üniversitesinde Eğitim Fakültesi öğrencilerine ve roman kökenli davetlilerimize yönelik seminere Proje danışmanlarımızdan Sn. Prof. Dr. Ömer ÇAHA konuşmacı olarak katılmış, Romanların tarihi ve Romanlarla ilgili araştırmalarını toplantıda katılımcılara sunmuştur.

8. Söyleşi:
1. Romanların yaşadığı mahallelerden öğrencilerin olduğu Halit Uygur İlkokulunda 03.05.2017 tarihinde yapılan söyleşide Kral FM DJ’lerinden Afrikalı ALİ kendi eğitim hayatından okulunu yarım bırakma ve devam etme nedenlerinden ve eğitimin öneminden bahsetmiş ve aynı söyleşide Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından Sosyal Hizmet Uzmanı Merve KAYA konuşmacı olarak katıldığı seminerde erken yaşta evlilik, okul terki, kent yaşamına uyumda eğitimin önemi, dolayısıyla çocuklarda görülen davranış problemlerine çözüm gibi konular- da konuşmasını gerçekleştirmiştir.
2. 05.05.2017 tarihinde Gültepe İlkokulunda iki ayrı seansta, 12.05.2017 tarihinde Remzi Yurtsever İlkokulunda, 15.05.2017 tarihinde Kaya Sebati Tuncay İlkokulunda, Aile ve Sos- yal Politikalar Bakanlığı Sosyal Hizmet Uzmanı Merve KAYA’nın konuşmacı olarak katıldığı, erken yaşta evlilik, okul terki, kent yaşamına uyumda eğitimin önemi dolayısıyla çocuklarda görülen davranış problemlerine çözüm gibi konularda söyleşiler yapmıştır.
• 11.09.2017 tarihinde Küçükçekmece İlçesi tüm zümre öğretmenlerine yönelik Kaymakamlık onaylı Sabahattin Zaim Üniversitesinde Prof. Dr. Ömer ÇAHA’nın Romanlar hakkında yaptığı araştırması (Romanların Tarihi, Sosyal Yaşamları,Türkiye’de ki yaşadıkları yerler, Dini, Siya- si, Eğitim, Okul Terki konularında) hakkında bilgi vermiştir. İlgili taraflardan biri olan öğret- menlerimizle kent yaşamına uyumlarının arttırılması, kentlilik kültürünün gereği olan eğitim ve öğretimin roman halkında yaygınlaştırılması adına fikir alışverişinde bulunulmuştur.
• 27.10.2017 tarihinde Küçükçekmece İnönü Mahallesinde İnönü ortaokulunda ve Cennet Mahallesinde Remzi Yurtsever İlkokulunda 2 ayrı söyleşide Eğitim Öğretime Devam ve Halk Eğitim Merkezi Meslek ve Kişisel Gelişim kursları konulu söyleşi gerçekleştirilmiştir.

9. Mahalle Toplantısı
Proje başından itibaren Küçükçekmece Romanları Derneğinde Dernek üyeleri ile projemizin tanıtımı yapılmış, Roman halkının sorunları dinlenmiş, yaşadıkları sorunlara proje ile neler yapılabileceği hakkında bilgi verilmiş. İstekleri dinlenmiştir. Roman vatandaşlarımızın düğün etkinliklerine katılarak proje bilgilendirme çalışması yapmış, Halk Eğitimi Merkezi hizmetlerinden bahsedilmiş, projeye katılımları, destekleri istenmiş, yapılacak olan etkinliklerle ilgili bilgilendirme yapılmıştır.
1. 11.05.2017 tarihinde Küçükçekmece Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Kasım ŞENGÖNÜL’ün konuşmacı olarak katıldığı mahalle toplantısında Kaymakamlık Sos- yal Yardımları hakkında bilgi verilmiştir. Sosyal yardım hakkı bulunan ve yardım almayan va- tandaşlarımızla özel olarak ilgilenilmiş, kendilerine görüşme için randevu verilmiştir. Sanatçı Devran İSKENDER dernek önünde vatandaşlarımıza eğlenceli saatler yaşatmıştır.
2. 8 Eylül 2017 tarihinde saat Küçükçekmece Halk Eğitim Merkezi bünyesinde bulunan sa- londaki toplantıda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Hizmet Uzmanı Merve KAYA, bakanlığının yapmış olduğu hizmetler ve yardımlar hakkında bilgi vermiştir. Yine aynı top- lantıda Açık Öğretim kayıtları, okur yazarlık sertifikaları ve kursları hakkında Kurum Müdürü Nurtekin KAHRIMAN bilgi vermiş, hali hazırda istekli olanların açık öğretim kayıtları ve okur yazarlık kurs kayıtları yapılmıştır.

10. Gezi
20.08.2017 Tarihinde Küçükçekmece’den servisle Sirkeci limanına götürüler Roman katılımcılarımıza tekne ile yemekli İstanbul turu gerçekleştirilmiştir. Gezi esnasında Avrupa Yakası Roman Dernekleri Başkanı Muhterem GÜL ve Küçükçekmece Derneği üyeleri de geziye eşlik etmişlerdir.

11. Açılış Toplantısı
14.12.2016 tarihinde Sefaköy Kültür Merkezinde Küçükçekmece Kaymakamı, Belediye Başkanı Yardımcısı, Kamu Aktörleri, STK lar, Okul Müdürleri, Muhtarlar, Roman Derneği Üyeleri, Roman Halkımızdan bir grup vatandaşın katıldığı Açılış toplantısı gerçekleştirilmiştir.

12. Küçükçekmece Star (KAPANIŞ PROGRAMI)
Proje Kapanış Toplantısı 08.10.2017 tarihinde saat 18.00-20.00 saatleri arasında Sefaköy Kültür Merkezinde, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza ALTUNEL, Avrupa Yakası Roman Derneği Başkanı Muhterem GÜL, Küçükçekmece Romanları Dernek Başkanı Rafet ARSAL, Sunucu Manken Gizem ÖZDİLLİ, Rumelili Orhan-Kemal Kardeşler, Sanatçı Deniz GENÇAY, Radyocu Can BATMAZ, Yapımcı Filiz NAZ, Sanatçı Arzu ARIKAN, Yapımcı Aranjör Münir DOĞANAY, STK’lar ve Roman vatandaşlarımızın katılımıyla gerçekleşmiştir. Rumelili Orhan Kemal kardeşler tek şarkılık bir sahne gösterisi ile izleyicilere hoş dakikalar yaşatmışlardır.
Sahneye çıkabilecek yeterliliğe sahip öğrencilerimiz sahne almış, jüri üyeleri performanslarını değerlendirmiştir. Aranjör Yapımcı Münir DOĞANAY tarafından klarnet öğrencimiz Mertcan SEÇİLMEZ’e albüm yapması teklif edilmiştir. Yapımcı Filiz NAZ ise Aziz KARATAŞ adı öğrencimizle görüşme yapmayı teklif ederek ofisine davet etmiştir. Projeye katkı sağlayan kurum ve kişilere teşekkür belgesi verilmiştir. Program ritim ve sahne gösteririsi ile son bulmuştur.

Projenin Sonucu

Farklılıklarla birlikte yaşamak hem tek tek insanı hem de toplumları zenginleştirir. Geçmişte iz bırakan büyük medeniyetlere baktığımızda bunların, güçlerini büyük ölçüde farklı kimliklerden, inançlardan ve yaşam biçimlerinden aldıklarını görürüz. Farklı kimlikler ve yaşam biçimleri kulağımıza çarpan farklı müzik nağmeleri gibidir. İnsan olarak bizleri zenginleştirir, bakış açımızı derinleştirir, hoşgörü sınırlarımızı esnetir. Farklı kimliklerle ve yaşam biçimleriyle bir arada barış içinde, kardeşçe yaşamak için onlara karşı tahammül etmek ve hoşgörü kültürü geliştirmek kaçınılmazdır. Hoşgörü sayesinde başkasına yaşam alanı bıraktığımız gibi, kendimiz de onlarla etkileşime girerek zenginleşiriz. Başkasıyla etkileşime girdiğimizde, onların sesine kulak verdiğimizde, anlamaya çalıştığımızda bizim uzağımızda olan insanların içinde nice cevherlerin, değerlerin yattığını fark ederiz.
Küçükçekmece ilçesinde hayata geçirilen “Küçükçekmece’de Yaşam: Çeşitlilikte Birlik” projesi tam da bu amaca hizmet etmiştir. Toplumumuzda zaman zaman dışlanan, hatta yer yer horlanan insanların içinde nice yeteneklerin, değerlerin, renklerin var olduğunu bu proje vesilesiyle bir kez daha görmüş olduk. Büyük bir heyecanla gerçekleştirilen bu proje ile bir yandan Roman vatandaşlarımıza toplumsal hizmetlere erişim konusunda destekleyici bilgiler ve eğitimler verilirken, bir yandan da onların içindeki değerlerin ve hazinelerin keşfi mümkün olmuştur. Projenin bu bakımdan hem yürütücüler, hem de yararlanıcılar açısından çok yönlü faydalar sağladığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz..

08 Ekim 2017 Pazar5.8.5 Kucukcekmece Star
04 Ekim 2017 Çarşamba5.7.2 Kardeşlik Semineri
11 Eylül 2017 Pazartesi5.7.3 Söyleşi
08 Eylül 2017 Cuma5.7.4 Mahalle Toplantısı
20 Ağustos 2017 Pazar6.2 GEZİ
16 Ağustos 2017 Çarşamba5.7.3 SÖYLEŞİ
09 Temmuz 2017 Pazar5.7.2 Kardeşlik Semineri
01 Temmuz 2017 CumartesiStar FM ve Sosyal Mikrofon Radyo Yayını
01 Haziran 2017 PerşembeKosgeb destekli Girişimcilik Eğitimi
15 Mayıs 2017 Pazartesi5.7.3 Söyleşi
12 Mayıs 2017 Cuma5.7.3 Söyleşi
11 Mayıs 2017 Perşembe5.7.4 Mahalle Toplantısı
07 Mayıs 2017 Pazar5.7.2 Kardeşlik Semineri
05 Mayıs 2017 Cuma5.7.3 Söyleşi
03 Mayıs 2017 Çarşamba5.7.3 Söyleşi
28 Şubat 2017 Salı5.7.2 Kardeşlik Semineri
08 Şubat 2017 Çarşamba5.7.1 Kamu Aktörleri Toplantısı
14 Aralık 2016 Çarşamba5.8.4 Açılış toplantısı
Ana SayfaFoto AlbümHaberlerDuyurularEğitimlerEtkinliklerBelgelerİletişim
Bu internet sayfası Avrupa Birliği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır. Yayının içeriği Çeşitlilikte Birlik Projesi tarafından oluşturulmuş olup hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
© 2017 KÜÇÜKÇEKMECE HALK EĞİTİM MERKEZİ
1071semra@gmail.com Tel:2125801300 Faks:2124252500