Tüm Duyurular

TRH3.1UYEP2/P-03/48 Eskişehir Ticaret Odası Mesleki Test ve Sertifikasyon Merkez...
Proje Genel Bilgileri
Madencilik sektörü ülkemiz ekonomisi için büyük önem taşımakla beraber; Eskişehir ihracatı için de önemli bir yer etmektedir. Eskişehir ihracatının yaklaşık % 30’una denk gelen madencilik sektörü bu bağlamda deyim yerindeyse şehrimiz ekonomisinin lokomotifi niteliğindedir.
Ancak Türkiye’de madencilik sektöründe hala meslek standartları ve yeterliliklere yönelik kayda değer bir çalışma yapılmamış olup ve iş sağlığı ve güvenliği açısından madencilik tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarında yer alan bir sektördür.
Madencilik sektörü geçmişten bu güne ülkemizde çok fazla kaza, yaralanma ve ölümü tecrübe etmiş; ancak eğitim ve sertifikasyonu ne yazık ki standartlaştırılmamış veya uygulanmamıştır.
Bu nedenle tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflandırılan maden işletmelerinin mesleki yeterlilikleri sınanmamış bireyler tarafından amatörce yürütülmesi nedeniyle 21. Yüzyıl Türkiye için maden sektöründe acı bir dönem olmuştur.
Avrupa Birliği adayı olan ve iş hayatında da birçok AB normunu uygulamaya çalışan Türkiye için maden sektöründe ulusal meslek standartları ve yeterliliklerinin oluşturulması çok önemlidir.
Ulusal yeterlilik sisteminin oluşması için de maden sektörünün önde gelen temsilcileri tarafından desteklenip, maden sektöründe sertifikasyonun genelleştirilmesi için ulusal politikaların başlatılması önem arz etmektedir.
Bu nedenle Eskişehir’in en güçlü sivil toplum örgütü Eskişehir Ticaret Odası olarak; Ulusal Yeterlilik Sistemini kurma ve işletme vizyonunu destekleyerek; 2015 yılında maden sektöründe Türkiye’nin ilk sınav ve belgelendirme merkezini Eskişehir’e kazandırmak üzere yola çıktık.
Eskişehir Ticaret Odası Mesleki Test ve Sertifikasyon Merkezi’ni (ETO-METSEM) de bu kapsamda kurduk.
Bu hedef doğrultusunda ETO-METSEM; Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile işbirliği içerisinde ve Avrupa Birliği ile uyumlu olarak mesleki bilgi ve beceri, sınav ve belgelendirme merkezi kurmak ve işletmeyi kendine ilke edinmiştir.
Haberler
3 ULUSAL MESLEK STANDARDI VE 9 ULUSAL YETERLİLİK HAZIRLANDI Albüm
2 Ağustos 2017 Çarşamba, Eskişehir
Eskişehir Ticaret Odası Mesleki Test ve Sertifikasyon Merkezi Projesi kapsamında 3 Ulusal Meslek Standardı ve 9 Ulusal Yeterlilik hazırlığı tamamlandı. Hazırlanan standartları ve yeterlilikler Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından onaylandı.

Eskişehir Ticaret Odası Mesleki Test ve Sertifikasyon Merkezi Projesi kapsamında 3 Ulusal Meslek Standardı ve 9 Ulusal Yeterlilik hazırlığı tamamlandı. Hazırlanan standartları ve yeterlilikler Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından onaylandı.
26 Mayıs 2017 CumaMYK MADEN SEKTÖR KOMİTESİNİ ESKİŞEHİR'DE AĞIRLADIK
24 Kasım 2016 PerşembeMADEN TÜRKİYE 2016 FUARINDA SEKTÖRLE BULUŞTUK
12 Mayıs 2016 PerşembeETO-METSEM İLK ULUSLARARASI TEMASINI BELÇİKA’DA GERÇEKLEŞTİRDİ
1 Şubat 2016 PazartesiETO-METSEM PROJESİ HAYATA GEÇİYOR
Ana SayfaFoto AlbümHaberlerDuyurularEğitimlerBelgelerİletişim
Bu internet sayfası Avrupa Birliği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır. Yayının içeriği Eskişehir Ticaret Odası Mesleki Test ve Sertifikasyon Merkezi Projesi tarafından oluşturulmuş olup hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
© 2024 ESKİŞEHİR TİCARET ODASI
cagatayyilmaz@etonet.org.tr Tel:2222222626 Faks:2222307233