Tüm Duyurular

TRH4.1.ISEDP/P-03/1746 Çiçekler Solmadan…
Proje Genel Bilgileri
ÇİÇEKLER SOLMADAN... PROJESİ
Haberler
GÖÇ MAĞDURU AİLELERE 5. SEMİNER GERÇEKLEŞTİRİLDİ...
31 Temmuz 2017 Pazartesi, hakkari


"Çiçekler Solmadan..." Projesi kapsamında Göç mağduru ailelere rehberlik,rehabilitasyon ve sosyal hizmet sunmak faaliyeti çerçevesinde ailelere 5. seminer; sosyal hizmet uzmanımız tarafından gerçekleştirildi. 31.07.20107 tarihinde gerçekleşen seminere zorunlu göç etmiş ailelerimiz katıldı.

Daha önceki aylarda gerçekleşen seminerde ergenlerin aileleriyle olan iletişimlerinin nasıl olacağı , ebeveynlerin ergenlerle iletişim kurarken nelere dikkat etmesi gerektiği üzerinde duran sosyal hizmet uzmanı Vedat YALÇIN bu seminerde anne babanın görevleri üzerinde durdu.

Sosyal Hizmet Uzmanı Vedat YALÇIN ; "

Ruhsal ve toplumsal anne baba olmak demek ebeveynin çocuğunun bu yönde gereksinimlerini karşılaması ve yine ebeveynin bunu yaptığı için mutluluk duyması anlamına gelir. Peki çocuğumuzun ruhsal ve toplumsal olarak yetiştirmek için ne yapmalıyız?

Öncelikle çocuğun ailesinin çok sağlam temelleri atılmış olup anne , baba , kardeş ..vb rolleri iyi bilmesi ,benimsemesi ve ona uygun davranması çocukta bir " aile" kavramının oluşmasını sağlar ve böylelikle çocuğun ilk toplumsallaştığı grup olan kendi ailesinde bu adım sağlam atılmış olur. Aileden aldığı bu sağlam adımda ruhsal olarak ; sevgi , saygı,şefkat,güven duygusu , kendini bir birey olarak görmesi ,örnek alınabilecek anne baba örneğinin sunulması,sıcak bir yuva ...gibi gereksinimleri vardır. Bunların sağlanması ile çocuk kendine güvenli bir kişilik ve sağlıklı kişilik özellikleri geliştirir.

Çocuğun toplumsal gereksinimleri arasında sağlıklı bir aile kurumunda yaşamak ,ailenin bir bireyi olduğunu kavramak, toplumun değerlerini tanımak , toplumsallaşmak, diğer insanlarla ve özellikle yaşıtları ile iletişim kurmak,arkadaşları arasında değerli bir üye olmak,diğer insanların arasında belirli bir konumda olmak sayılabilir . Bu özellikleri ayrı ayrı yazmış olsak da bu özelliklerin hepsi tümüyle bir çocuğun ruhsal, bedensel ve toplumsal olarak sağlıklı bir şekilde gelişmesinde rolü vardır.

Günümüzde anne babaların çocuklarının gelişiminde daha çok çocukların biyolojik gereksinimlerine özen gösterdiğini görüyoruz .Aynı şekilde saydığımız ruhsal ve toplumsl özelliklere de özen gösterilip çocuğun yetişmesinde onları da olmazsa olmaz bir faktör olarak düşündüğünde çocuklar tamamıyla tüm gereksinimleri karşılanmış olarak büyümeye hazır hale gelirler. Anne babalığın çocuk yetiştirmesinde öğrenme ile ilgisi vardır. Her anne baba önce kendi ailesinde anne babalığı öğrenir. Bu öğrenmeler örnek olarak her zaman çok uygun olmayabilir. Sonraki yıllarda çocuğumuzu yetiştirirken bu davranışları düzeltmeye hatta değiştirmeye çalışırız ve çocuklarımıza öyle uygularız. Anne baba öğrenmelerinde toplumsallaşma da bize yol gösterir.

Topmlumun anne baba beklentilerini öğreniriz ve çevremizdeki anne babaların davranışlarını gözlemleriz. Tüm bunların sonucunda çevremizde anne babalıkla ilgili bir imge oluşur. Toplumumuzda anne babalar iyi anne babalığın çocuğun her istediğine olumlu cevap vermek, yemeyip yedirmek, giymeyip giydirmek,anne babasının kendisi için yapamadıklarını kendi çocukları için yapmak, saçını süpürge etmek olduğunu düşünür. Mesela çocuğun istediği ayakkabıyı almak için bazı zorunlu harcamalardan kısıntıya gidebilir ve hatta borca girebilir. Bunlar daha çok biyolojik ve kısmen de olsa toplumsal anne babalıkla alakalı bir durumdur. Bunları yapan anne babalar diğer çocuklarla kendi çocuğunu kıyaslayıp aşağılayabilir , değersizleştirebilir,duygu ve düşüncelerine değer vermeyebilir, çocuğu için yaptıklarını başına kalkar, güvenmeyebilir,şiddet (sözel, fiziksel,duygusal) uygulayabilir,iyi örnek olmayabilir.

Günümüzde aileler artık "çocukerkil aile" niteliğine bürünmüştür.Yani artık ailenin merkezi çocuk ve çocuğun istekleridir.Ailenin toplumsal ilişkileri onun derslerine sınavlarına ve hatta çocuğun kaprisine göre ayarlanır.Bazı anne babalar çocuğun istediklerini ne kadar yerine getirirse o kadar iyi anne baba olduklarını sanırlar. Böyle bir ilişki çerçevesinde ve aile ortamında çocuklar nereye koşuyor?Anne-babalar çocukerkil aileye alışmış gibi görünmektedir, fakat bir yandan da bundan pek hoşnut olmadıkları anlaşılmaktadır. Çözüm için anne-babalara, topluma ve toplumun değer yargılarının korunmasına gerek vardır. Unutmayalım ki çocuklarımız bir fırında işleme alınmamış hamur gibidir anne babalar isteseler ondan çok güzel pastalar börekler çörekler çıkartırlar isterseler de hamuru bozarlar, bozulmuş hamur olarak fırında pişmeye hazır hale gelirler" dedi.

Sosyal hizmet uzmanı aile bireylerinden gelen sorulara da cevaplar verdi. Aile bireylerinin merak ettikleri tüm sorulara cevaplardan sonra yaklaşık bir saat süren seminer aileler için proje kapsamında hazırlanan ikramlar dağıtıldı.

Seminere katılan tüm ailelerin proje kapsamında tutulan servislerle evlerinden alınarak seminerin verileceği kurs merkezine getirilmesi ve seminerden sonra ailelerin tekrar evlerine bırakılmasından çok memnun olan aileler projede emeği geçen tüm proje ekibine teşekkürlerini sundular.

30 Haziran 2017 CumaGÖÇ MAĞDURU AİLELERE 4. SEMİNER GERÇEKLEŞTİRİLDİ...
1 Haziran 2017 PerşembePROJEMİZİN TANITILMASI VE DESTEK GÖRMESİ KAPSAMINDA HAKKARİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ÖMER PAKİŞ ZİYARET EDİLDİ..
31 Mayıs 2017 Çarşamba"ÇİÇEKLER SOLMADAN..." PROJESİNİN TANITILMASI KAPSAMINDA HAKKARİ BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ SAYIN CÜNEYT EPCİM ZİYARET EDİLDİ...
25 Mayıs 2017 PerşembeGöç mağduru ailelere 3. seminerimizi gerçekleştirdik...
7 Mayıs 2017 PazarTEKNİK GEZİ EKİBİMİZ ALMANYA-MÜNİH'TE...
29 Nisan 2017 CumartesiGÖÇ MAĞDURU AİLELERE REHBERLİK,REHABİLİTASYON VE SOSYAL HİZMET SEMİNERLERİNİN 3. SÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ...
28 Nisan 2017 CumaKURSLARIMIZDA UYGULAMA DERSLERİ TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR...
13 Nisan 2017 PerşembeProje Ekibimizden Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı'na Anlamlı Ziyaret!!!
13 Nisan 2017 PerşembeProje Ekibimizden Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı'na Anlamlı Ziyaret!!!
13 Nisan 2017 PerşembeProje Ekibimizden HATSO'ya Anlamlı Ziyaret!!!
6 Nisan 2017 Perşembe"ÇİÇEKLER SOLMADAN..." ADLI PROJEMİZİN TANITIMI İÇİN İL ÖZEL İDARE SEKRETERİ ZİYARET EDİLDİ...
1 Nisan 2017 CumartesiGÖÇ MAĞDURU AİLELERE REHBERLİK,REHABİLİTASYON VE SOSYAL HİZMET SEMİNERLERİNİN 1. Sİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ...
31 Mart 2017 CumaPROJEMİZİN TANITILMASI VE DESTEK GÖRMESİ KAPSAMINDA İŞ-KUR ZİYARET EDİLDİ..
30 Mart 2017 PerşembeKursiyerlerimize yemek hizmeti verilmeye devam ediliyor
30 Mart 2017 Perşembeİl Milli Eğitim Müdürü Sayın Veysel DURGUN Ziyaret Edildi...
30 Mart 2017 PerşembeHakkari ASP Müdürü Ziyaret Edildi...
10 Mart 2017 CumaAB İZLEME UZMANI SAYIN FETHİ TATLILIOĞLU HAKKARİ DE
1 Mart 2017 ÇarşambaPROJE KURS MERKEZİ HİZMETE GİRMİŞTİR
8 Şubat 2017 ÇarşambaGÖÇ MAĞDURU AİLELER ZİYARET EDİLMEYE BAŞLANDI
8 Şubat 2017 ÇarşambaPROJE OFİSİMİZ KURULDU
8 Şubat 2017 ÇarşambaPROJE TANITIM TOPLANTIMIZ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
Ana SayfaFoto AlbümHaberlerDuyurularEğitimlerEtkinliklerBelgelerİletişim
FG