Tüm Duyurular

TRH4.1.ISEDP/P-03/2070 İstihdam İçin Beceri Engel Tanımıyor Projesi
Proje Genel Bilgileri
T.C. Ordu Üniversitesi tarafından, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliğine yönelik geliştirilmiş olan Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (Instrument for Pre Accession-IPA)’nın “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi” kapsamında engelli işsizlerin eğitim faaliyetleri İle istihdamına ve sosyal entegrasyonlarına katkıda bulunmak amacıyla “İstihdam İçin Beceri Engel Tanımıyor” projesi geliştirilmiştir.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen söz konusu hibe programında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı sözleşme makamı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı program otoritesi ve operasyon faydalanıcısıdır.

İstihdam İçin Beceri Engel Tanımıyor projesi “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi” hibe programı kapsamında Ordu Üniversitesi, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası ve Ordu Özürlüler Derneği Genel Merkezi ortaklığı ile yürütülmektedir. Projenin toplam bütçesi 148.787,72 Avro olup, bu tutarın 8.123,32 Avro’luk kısmı Ordu Üniversitesi'nin eş finansman katkısıdır.
Haberler
KAPANIŞ ETKİNLİĞİMİZ GERÇEKLEŞTİRİLDİ Albüm
19 Ekim 2017 Perşembe, ORDU


Ordu Üniversitesinin yürütücü olarak katkı sunduğu Avrupa Birliği projesi kapsamında engellilerin istihdamlarını ve sosyal hayata entegrasyonlarını kolaylaştıracak üzere düzenlene ‘İstihdam İçin Beceri Engel Tanımıyor’ projesinin kapanış yemeği gerçekleştirildi.

Düzenlenen programa Rektör V. Prof. Dr. Ş. Metin Kara, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Kürşat Korkmaz, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu İŞKUR, Ordu Engelliler Derneği temsilcileri, akademisyenler, kursiyerler ve davetliler katıldı.

Türkiye ve Avrupa Birliği arasında mali işbirliği kapsamında düzenlenen ‘Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı’ çerçevesinde yürütülen ‘İstihdam İçin Beceri Engel Tanımıyor’ projesi kapsamında Ordu genelindeki işsiz engellilerin istihdamı ve entegrasyonuna katkı sağlamak, bu konuda işgücü piyasasındaki önyargıları azaltmak ve Ordu kamuoyunda engelli hakları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen eğitim programı kapsamında 20 kursiyere eğitim verildi. Ordu Üniversitesinin, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası ve Ordu Özürlüler Derneği Genel Merkezi ortaklığında gerçekleştirdiği ve Ordu Üniversitesi adına Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun proje yürütücüsü olarak katkı sağladığı eğitim kursu, 27 Şubat-18 Ekim tarihleri arasında düzenlendi. Proje kapsamında kursiyerlere ebru, gravür, filografi, satış personeli, Türk el sanatları, iş organizasyonu, ürün ambalajlama, e-pazarlama, iş sağlığı ve güvenliği, hediyelik eşya, iş ve sosyal hayatta iletişim, girişimcilik ile çevre ve koruma konularında toplam bin iki yüz ellişer saat eğitim verildi.

Projenin sona ermesi sebebiyle düzenlenen yemekte konuşan Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Kürşat Korkmaz, “ Bu gece burada bulunmamıza vesile oldukları için engelli kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Proje koordinatörü Mithat Hoca’ma böyle bir proje hazırlayarak, bu projeyi Üniversitemize kazandırarak, bu arkadaşlarımızla birlikte zaman geçirmeyi ve onlarla hayatı paylaşmayı bize fırsat olarak tanıdığı için teşekkür ediyorum. Engelli kardeşlerimizin bu tür projelerle sosyal hayata entegrasyonunda hem Üniversite olarak hem birim olarak hem de insan olarak önem vermekteyiz.” dedi.

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, “ Hayatımızın kıymetini bilerek, sağlığımızın bize verdiği avantajları kullanarak bu imkanlardan kısmen mahrum olanları hiçbir fark gözetmeksizin hayata hazırlama mücadelesini sürdürebilmeliyiz. Aslında bu proje kısmen Avrupa, ağırlıklı olarak Avrupa Birliği, kısmen de Üniversitemiz vasıtasıyla en temelde bunu sağlıyor. Bizde eksik olan bir şeyi karşıda görmeye çalışıyoruz. Altınordu Belediyesi olarak böyle bir projeyi özellikle sanat ve müzik dalında engelli kardeşlerimizin bu engelini ortadan kaldıracak bir vasfa büründürmek için bir proje uygulamış ve son derece mutlu olmuştuk. Engelli kardeşlerimizin burada bulunmalarına vesile oldukları için Üniversitemize ve proje ortaklarına teşekkür etmeliyiz. Bu kardeşlerimiz kendilerine sağlanan beceri ve avantajların bir geleceği inşa etmek üzere ne kadar önemli olduğunun farkındalar. Zaten bu farkındalığı ortaya çıkarmak son derece önemliydi. Bu projede başta Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’a, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Kürşat Korkmaz’a ve proje sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Mithat Akgün ve ekibine, Ticaret ve Sanayi Odası, Engelliler Derneği ve İŞKUR’a teşekkür eder kıymetli velilere, engel tanımaya engelli kardeşlerimize bu proje için gösterdikleri emeklerinden dolayı teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Rektör V. Prof. Dr. Ş. Metin Kara, “ Bu akşam burada sizlerle birlikte olmaktan dolayı çok mutluyum. Değerli Mithat Hoca’mızın daha önce yapmış olduğu başarılı proje çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Öncelikle kendisine onun şahsında Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürlüğüne ve bu projenin ortakları olan Ticaret ve Sanayi Odasına, İŞKUR’a çok teşekkür ediyorum. Aslında bu çalışmalar bir anlamda da üniversite-sanayi iş birliğinin çok önemli göstergesidir. Üniversiteler toplumda bilgiyi üreten, üretilen bilgiyi teknolojiye dönüştürerek toplumun refahını artıran kuruluşlardır. Engelleri aşmamız gerekiyor. Engelleri aşmada en önemli şeyin beceri olduğunu biliyoruz, engelli bireyler de dahil bütün fertlerimizi çok iyi yetiştirmemiz gerekiyor. Bu projeyi de bu anlamda çok değerli buluyorum. Bütün katılımcılara teşekkür ediyor, mezun olacak öğrencilerimizi de can-ı gönülden tebrik ediyorum.” dedi.

10 Ekim 2017 SalıOrdu'da "Engelli Hakları ve Sosyal Entegrasyonu ile İstihdamı" konulu çalıştay düzenlendi.
9 Ekim 2017 PazartesiBASIN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
27 Eylül 2017 ÇarşambaEğitimler Tamamlanıyor
27 Eylül 2017 ÇarşambaTeknik Gezi
27 Şubat 2017 PazartesiKURSLARIMIZ BAŞLADI
23 Ocak 2017 PazartesiAÇILIŞ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
12 Ocak 2017 PerşembeKURSİYER SEÇİM MÜLAKATKARI YAPILDI
5 Ocak 2017 PerşembePROJE ORTAĞIMIZA ZİYARET
20 Kasım 2016 PazarPROJE SÖZLEŞMESİ İMZALANDI
Ana SayfaFoto AlbümHaberlerDuyurularEğitimlerEtkinliklerBelgelerİletişim
Bu internet sayfası Avrupa Birliği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır. Yayının içeriği İstihdam İçin Beceri Engel Tanımıyor Projesi tarafından oluşturulmuş olup hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
© 2017 ORDU ÜNİVERSİTESİ
makgun@odu.edu.tr Tel:4522334864 Faks: